Télen sem kell a négy fal között ülnöd, hiszen hazánk ebben az évszakban is gyönyörű tájakkal vár. Bemutatjuk Magyarország legszebb téli kirándulóhelyeit Lillafüredtől Tatán és a Csókakői váron át a Kékestetőig.
Ilyen "örökzöld" kirándulóhely Lillafüred is, melynek emblematikus épülete a Hámori tó partján található neoreneszánsz Lillafüredi Palotaszálló. A Mátyás korabeli vadászkastélyokra emlékeztető szálloda 1930 júniusában nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Manapság a szálloda a romantikára vágyó szerelmesek, nosztalgiára szomjas örök ifjak, feltöltődést, meghittséget kereső párok, aktív kikapcsolódást igénylő családok és baráti társaságok kedvelt helyszíne. A társalgóban található kandalló, a patinás bútorok, a mesés kilátást garantáló teraszok, a festett ólomüvegablakok a Mátyás étteremben, a toronyszobák mind egyedi hangulatot és felejthetetlen emlékeket garantálnak.
Magyarország legnagyobb függőleges zuhatagánál, a feltöltő libegés a bükki erdők felett a Lillafüredi Libegőn, a békés csónakázás a Hámori tavon, nosztalgikus kisvonatozás Magyarország legszebb vonalvezetésű erdei vonatán, felfedező túra a lenyűgöző Anna és István cseppkőbarlangokban, valamint a látogatás a lillafüredi pisztrángtelepen, ahol kérésünkre a választott pisztrángot el is készítik nekünk.
Tatáról mindenki tudja, mennyi szépséggel hívogat, de van egy olyan zuga, amellyel csak az utóbbi években ismerkedhettünk meg. Pedig mindig is ott volt a Fényes fürdő mellett, csak éppen nem a jelenlegi állapotában! Miután a környéken megszűnt a bányászati tevékenység, a terület kiapadt karsztforrásai újra feltörtek, vizük pedig különleges flórának és faunának biztosít ideális élőhelyet.
Itt hozták létre a Tatai Fényes Tanösvényt, ahol cölöpsétányon barangolhatsz a vízben álló fák között és figyelheted a vizes környezetet élvező madarakat. Az útvonalon kilátót, függőhidat és fotólest is találsz, a 18 állomáson pedig táblákról tájékozódhatsz az élővilágról. Az ösvény végén egy kisebb, tündérrózsás tó vár, amelyen kötéllel húzható csónakon kelhetsz át.
Az Öreg-tó partján áll az impozáns tatai vár, melyet még Luxemburgi Zsigmond király építtetett a 14. század végén, amelyben egy múzeum is üzemel. Itt szokták megrendezni májusban a Tatai Patara elnevezésű török kori történelmi fesztivált, ami remek program minden korosztály számára.
Fejér vármegyében, a Vértes lábánál fekvő Csókakő település hegyormán magasodik a megye egyetlen, középkorban épült, ma is látogatható vára. A történelmi épület és a körülötte elterülő erdőség izgalmas túrát és programot kínál családoknak, tökéletes randihelyszín pároknak és jó kikapcsolódás baráti társaságoknak.
A vár alatti szélén találjuk a Nagy-Magyarország teret míves alkotásaival, ahol olyan jeles magyar történelmi személyiségek mellszobrait látjuk a Turul szobrok mellett. Két útvonalon juthatunk fel a várba, az egyik egy jól járható kiépített betonút, a másik pedig egy sziklákkal tarkított völgyből vezet fel, de ezt jó erőben lévő kirándulóknak ajánljuk.
A sziklaplatóra épült végvár jelenleg látogatható része nem túl nagy, semmiképpen se egy Egri vagy Visegrádi várat képzeljünk el. A nyáron 9 és 20 óra között nyitva tartó erődítményben nincs kiállítás, viszont előre bejelentkezve lehet kérni idegenvezetést. Csúcsidőben elég nagy lehet a tumultus, de bőven kárpótol érte az erőd különleges atmoszférája és az elképesztően gyönyörű kilátás.
Magyarország legmagasabb hegye, a Heves vármegyében álló a Kékestető, 1014 méteres tengerszint feletti magasságával. Télen különösen érdemes ellátogatni, ugyanis itt található az ország leghosszabb lesiklópályája, így a síelőknek és a snowboardosoknak nem feltétlenül kell külföldre utazniuk egy jó havas kalandért. Érdemes felmennünk a hegy tetején álló Kékestető Kilátóba, ahonnan megcsodálhatjuk az alattunk elterülő Mátra lenyűgöző panorámáját.
Nézd meg, hogy festett a hóval borított Kékestető: