Belföldi utazás

Ez a lelet megváltoztatja a magyar történelmet - 1100 éves fegyveres nő a temetőben

Travelo

Létrehozva: 2025.01.08.

A magyarok a középkori világ legrettegettebb harcosai közé tartoztak, akik különösen híresek voltak a halálos lovasíjász tudásukról. Rendszeresen találnak a 10. századból származó férfi csontvázakat, amelyek mellett íjak, nyilak és más fegyverek találhatók, de egy új tanulmány szerzői egy 1100 éves fegyveres nőt találtak a temetőben.

Ez a lelet megváltoztatja a magyar történelmet - 1100 éves fegyveres nő csontvázát találták meg egy honfoglalás kori temetőben (Feszty Árpád festménye) Forrás: Wikipédia/TiborK

Szenzációs leletet találtak Magyarországon - 1100 éves fegyveres nő a temetőben

A titokzatos hölgy ritkaságszámba megy a globális régészeti adatbázisban, amely nagyon kevés női csontvázat tartalmaz fegyverekkel együtt. Az egyszerűen SH-63 néven ismert rejtélyes csontvázra a magyarországi Sárrétudvari–Hízóföld temetőben bukkantak rá, ahol korábban nagyszámú fegyvert és lovaglási felszerelést tartalmazó temetkezési helyszínt tártak fel a kutatók. A temető a 10. századi honfoglalás korában volt használatban, amikor ezek a szakértő íjászok halált és pusztítást hoztak az ellenségeikre Európa-szerte, miközben lovaikkal vágtáztak a kontinensen.

Harcos nő a honfoglaló magyarok között

A helyszínen található többi temetkezéstől eltérően azonban az SH-63 sírja a férfi és női eredetű sírtárgyak zavarba ejtő keverékét tartalmazza, olyan fegyverekkel, mint a „páncéltörő" nyílhegyek, egy agancs íjlemez és egy tegez töredékei, amelyeket ékszerek mellett találtak és egy hajgyűrűt. Ez kétségbe vonta a tanulmány szerzőit az ősi egyed nemét illetően, és egy sor morfológiai és genetikai elemzés elvégzésére ösztönözte őket.

Sajnos a csontok rossz állapota megnehezítette a részletes információk megszerzését az alany életmódjáról, egészségi állapotáról és életkoráról, bár minden adat arra mutatott, hogy ez a személy valóban nő volt. Lényeges, hogy ez az első alkalom, hogy a 10. századi Kárpát-medencében nőt találtak fegyverek mellé temetve.

A következő automatikusan felmerülő kérdés tehát az, hogy ezek egy harcos maradványai voltak-e vagy sem. Amint a tanulmány szerzői rámutatnak, a harcos foglalkozást nehéz megállapítani, mivel olyan sajátos társadalmi és jogi státusszal jár, amelyet csak írott forrásokból lehet igazán megerősíteni.
Azt azonban megjegyzik, hogy a nő maradványai bizonyos felső végtagsérüléseket és ízületi elváltozásokat mutatnak, amelyek általában csak a Sárrétudvari–Hízóföldi férfi csontvázakon láthatók.

Lényeges, hogy ezek a jelek feltűnően hasonlítanak a fegyverek és lovaglófelszerelések mellé eltemetett más személyeken található jelekre, ami arra utal, hogy valószínűleg hasonló életmódot folytatott, mint ezek a férfiak.

„Minden bizonnyal az egyik legérdekesebb kérdés, hogy harcos temetésnek tekinthető-e. Sajnos a jelenlegi kutatási szinten ez nyílt vita tárgya marad. Mindazonáltal bátran kijelenthetjük, hogy ez a személy valóban az első ismert női fegyveres temetkezés a honfoglalás kori Kárpát-medencében."

A tanulmány a PLoS ONE folyóiratban jelent meg.

Az alábbi videóban a honfoglaló magyarok hadművészetét mutatják be:

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek