Fedezd fel Gyula látnivalóit!

Gyulai Várfürdő
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 18. 13:00
Különleges városnézésre invitálja az érdeklődőket Gyula: leghíresebb látnivalói virtuális séta keretében csodálhatók meg. Az alapgondolat egyszerű: a helyiek bíznak benne, hogy aki most számítógépen csodálja meg, később biztosan személyesen is látni akarja Gyula látnivalóit. 
A gyulai vár híres látnivaló Forrás: Shutterstock/ kosaras_balazs

A 17. században Evlia Cselebi török utazó még úgy írt róla, mint egy, a mai Velencéhez hasonlatos településről: a különös járású és nagy számú folyóágakon mindenki csónakon közlekedett. „Különös látvány ez, hogy egyik házból a másikba, egyik kertből a másik kertbe, a malomba, barátjának vagy ismerősének látogatására mindenki csónakon megy..." A város megőrizte történelme fontos épületeit, így ma is számos látnivalóval büszkélkedhet.

Ki mosta a grófnő fehérneműit?

A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont a belvárosban, a várral szemben, a Várfürdő szomszédságában található. A kastélynak számos gazdája volt, és mindannyian rajta hagyták a kezük nyomát. Gróf Wenckheim Ferenc nevéhez fűződik, hogy párját ritkító nemesi rezidenciává bővítette az épületet, mellé lovardát emelt, parkjába és télikertjébe egzotikus növényeket ültetett.

A birtok és az épületek egy házasság révén kerültek az Almásy-család birtokába, azóta nevezik Almásy-kastélynak. Mivel az utolsó Almásy-örökös, Alajos 1945 novemberében öngyilkos lett, öccse, Kálmán, a világháború kitörésekor Angliában maradt, a háború után a kastélyt államosították. Az épületben szakmunkásképző iskola, ápolónőképző szakiskola és kollégium, majd csecsemőotthon működött. Az 1960-as években pedig a kastélypark nagyobbik részén termálfürdőt alakítottak ki.

A kastélyt az 1990-es években fokozatosan kiürítették, majd felújították. A csodálatos parkban, amely körülöleli, platánok, tölgyek és berkenyék árnyékában hűsölve élvezhető a vidéki kisvárosi nyugalom. A 21. századi interaktív technika segítségével a felfedezés élményét kínálja a kiállítás, megtudható, ki fűtötte a kályhákat, hány liter víz fogyott egy nap, és az is, ki mosta a grófnő fehérneműit.

A kastély egész évben várja a látogatókat Forrás: Visitgyula.hu / press

+ Három érdekesség

  1. Az épületben három alkalommal járt az épp regnáló uralkodó: 1807-ben I. Ferenc és lánya, Mária Ludovika (Napóleon francia császár későbbi felesége), 1857-ben Ferenc József császár a feleségével, Erzsébettel, majd 1876-ban ugyanő egy hadgyakorlat alkalmával.
  2. 1849. augusztus 23-án a 13 aradi tábornok közül tízen ebben az épületben tették le oldalfegyverüket, és indultak el utolsó útjukra az aradi vesztőhely felé.
  3. Munkácsy Mihály a gyulai kastélyban kezdett ismerkedni a festészettel Szamossy Elek keze alatt.

Virtuális túra: gyulaikastely.hu/virtualis-tura

Az ország egyik pallosa volt a gyulai vár

A gyulai vár, az egykori Magyar Királyság alföldi vidékeinek egyetlen épen maradt gótikus téglavára, meghatározó végvára volt az országnak. A vármúzeumban az érdeklődők 24 kiállítóteremben járhatják végig közel hét évszázad történetét.

A földszinten várbörtön, éléstár, sütőház, kovácsműhely, fazekasműhely, múzeumpedagógiai terem, borozó és kápolna található. A várbörtön négy helyiségből áll, ahol Bűn és bűnhődés az egykori Magyarországon címmel mutatnak be kínzóeszközöket. Az emeleten várúrnői, várúri és várnagyi lakosztályok, várúri hivatali szoba, a szandzsákbég fogadószobája, fegyvertár, alabárdos- és lovagterem látható.

A felszentelt kápolna biztosítja a helyszínt keresztelők, esküvők lebonyolításához, melyek hangulatához hozzájárul a középkori borozó is.

Virtuális túra: gyulavara.hu/virtualis-tura

Gyula belvárosában is érdemes sétát tenni Forrás: Shutterstock.com / Boerescu

Csobbanás a Gyulai Várfürdőben

Békés-megye leghíresebb gyógyfürdője a vár szomszédságában, csodás, ősparkos környezetben, 5000 m2 vízfelülettel várja a vendégeit. A gyógyvizes medencék mellett a hullámfürdő, a tan- és úszómedence is birtokba vehető.

A cukordinnye volt a Erkel Ferenc kedvenc gyümölcse

Erkel Ferenc tízéves korában néha már helyettesítette az apját az orgona padján. A Himnusz zeneszerzője tizenegy esztendősen zongorázott először a gyulai közönség előtt. S hogy hol lakott a városban? Az Apor Vilmos tér 7. szám alatti házban.

A klasszicista stílusú épületet mai formájában Nuszbek Mihály húzta fel 1830 végére, iskolai és tanítói lakás egyszerre volt. Az Erkel család 1808 és 1841 között lakta. A 19. századi osztályteremben egyrészt a helyi oktatással, másrészt az Erkel család történetével, illetve az Erkelek munkásságával ismerkedhet meg az érdeklődő.

Virtuális túra: erkelemlekhaz.hu/index.html#virtualistura

Nézd meg Gyula látnivalóit az alábbi videóban:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.