Igen különleges hal akadt a balatoni horgászok horgára a napokban. Mivel nem őshonos fajról van szó, a pecások nem ismerték fel, ezért jobbnak látták visszaengedni a magyar tengerbe – írja a likebalaton.hu.
A horgászok attól tartottak, hogy esetleg védett vágó tok, vagy „nem fogható" státuszba tartozó kecsege akadt a horgukra – írja a Balatoni a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
Közben kiderült, hogy a kifogott példány egy lénai tok, márpedig ezeknek a halaknak semmi keresnivalójuk nincs a tóban, ezért nem szabad visszajuttatni sem őket.
A lénai tok Szibériában őshonos, ahol az intenzív halászata és az értékes fekete kaviárja miatt drasztikusan lecsökkent az állománya.
Ezt a fajt több országban is étkezési célra tenyésztik, valószínűleg a Balaton közelében is van egy ilyen haltelep. A szakemberek azt írják, hogy
a Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg."
Bár a hal több hazai horgásztóban is megtalálható, a Balatonban nem őshonos faj, ezért nem kívánatos a jelenléte.
A lénai tokot könnyű összekeverni más halfajokkal, ezért a beazonosításához az alábbi határozóbélyegek a legfontosabbak: