Négy eldugott kilátó Budapesten

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 31. 13:33
A következő, talán nem annyira ismert kilátókat azoknak ajánljuk, akik szeretnének szokatlan szögből rálátni a fővárosra, és olyan helyről élveznék a panorámát, ahol nem kell tömegre számítaniuk. 

A víztorony tetején

A Margitsziget ikonikus, szecessziós épületét a legtöbben kívülről ismerik. De vajon belülről kinek volt már szerencséje hozzá? Az építmény 1911-ben oldotta meg a sziget vízellátását, de már ekkor is működött kilátótoronyként. A tervek Ray Rezső Vilmosnak köszönhetők, aki többek között a Józsefvárosi Telefonközpontot és több, a Törley családhoz kapcsolódó épülettel együtt a Törley Pezsgőmanufaktúra épületét és a mellette található kastélyt is megálmodta.

A margitszigeti víztorony Forrás: Andrew Chisholm / Shutterstock.com

A kivitelezés Dr. Zielinski Szilárd műegyetemi tanár érdeme, aki úttörő szerepet vállalt a vasbeton építőanyag hazai meghonosításában. A víztorony a Margitszigeti Szabadtéri Színpad területén található, és a Margitszigeti Színház üzemelteti. Az 57 méter magas épületet 1977-ben városképi jelentőségű műemlékké nyilvánították, és 153 lépcsőfokon juthatunk fel a tetejébe, de csak a májusi nyitástól kezdve.

Egy belvárosi templom tornyában

Korábban mi is írtunk arról, hogy újra megnyitott a Március 15. téren található Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom toronykilátója. A templomnak mindkét toronyába fel lehet menni: míg a déli toronyból a Kossuth Lajos utcát, a Szabad sajtó utat, a Dunát, az Erzsébet-hidat, a Gellért hegyet, Szent Gellért püspök emlékművét, a Szabadság szobrot, a Citadellát, a Rudas fürdőt lehet megcsodálni, addig a Liszt Ferenc toronyból az Alexandriai Szent Katalin templomra, a Várkert Bazárra, a Budai Várhegyra és a Mátyás templomra látni. A téli és tavaszi időszakban a Lánchíd budai hídfője is kivehető, de látható a Március 15. tér, a Petőfi tér és a Piarista épülettömb is.

A Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom Forrás: facebook.com/BelvarosiPlebaniatemplom

Az egyik toronyból a másikba a második kilátószinten vezető sétányon mehetünk át, ahol a templom tetőszerkezetének míves ácsmunkáját is szemügyre vehetik a látogatók, a homlokzat falán pedig egy time-lapse-vetítés látható. A kilátó március 1-én nyit újra, és március 2-től a tornyokat a templommal együtt szerdánként 14 órától szakképzett tárlatvezető kíséretében fedezhetjük fel. Bővebb információk a templom oldalán olvashatók.

A Rózsadomb mellett

A II. kerületben található Szemlő-hegyet a legtöbben az itt található barlangról ismerik. A Pusztaszeri út másik oldalán azonban egy másik barlang és egy kilátó is található, ezeket viszont már József-hegyi néven találjuk meg, és a Józsefhegyi utcáról érhetők el. A névkülönbségnek kalandos története van. A dombot először Josephberg (József-hegy) névre keresztelték, 1847-ben azonban átnevezték Szemlő-hegyre arra hivatkozva, hogy Buda várának 1686-os visszavételekor innen szemlélődtek a seregek. A '48-as forradalom után azonban Haynau visszaállíttatta a német elnevezéseket, az osztrák uralom elmúltával viszont újra a magyar nevet kezdték használni. A kissé vadregényes környezetben található kilátóból megcsodálhatjuk a várat és a környező hegyeket, és ha már erre járunk, bepillanthatunk a szomszédos barlangba is.

A József-hegyi kilátó Forrás: Globetrotter19/commons.wikimedia.org

A Citadella magasságában – Pesten

Ez a 2017-ben, Sashalmon épült kilátó leginkább arról híres, hogy a tér, melyen áll, a Gellért-heggyel azonos tengerszint feletti magasságban helyezkedik el, csak éppen a pesti oldalon. A 17 méter magas acélszerkezetet a reformáció 500. évfordulójára emlékezve emelték a szintén ekkor épült Reformátorok terére, a rákosszentmihályi kertvárosba – ezért ismerik sokan kertvárosi kilátó néven. Korábban homokbánya volt itt, most pedig szép kilátás nyílik a budai hegyek felé a város háztetői felett: felismerhető a vár kupolája, a Citadella, a János-hegy és a többi hegycsúcs.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.