Átadták a budai Várban található Lónyay-Hatvany-villát, mely a közéleti tevékenységet folytató és fennállásának 30. évfordulóját ünneplő Batthyány Lajos Alapítvány székháza - adja hírül az MTI.
Az épület Lónyay Menyhért, az Andrássy-kabinet pénzügyminisztere, későbbi miniszterelnök megrendelésére készült el a Csónak utcában Ybl Miklós tervei alapján. A Szalag-lépcső és a Hunyadi János út által közrefogott területen 1872-re készült el a villa. Az épületet 1915-ben Hatvany Ferenc festőművész és műgyűjtő vásárolta meg, és beköltöztette mintegy 800 műtárgyból álló - főként festményeket, szobrokat és bútorokat tartalmazó - gyűjteményét. A Thomas Mann által is megcsodált gyűjtemény leghíresebb darabjai a francia impresszionista és spanyol avantgárd festők (Canon, Cézanne, Constable, Courbet, Daumier, Degas, Delacroix, Goya, El Greco, Ingres, Picasso, Pisarro, Manet, Monet, Renoir, Sisley, Valloton) alkotásai voltak.
A műtárgyak a világháború alatt Németországba, Oroszországba és Amerikába kerültek, egy részük jelenleg a világ különböző múzeumaiban, az Ermitázsban, a New York-i Metropolitanben, a washingtoni Philips Memorial Galleryben, a londoni Courtauld Institue of Art-ban, a párizsi Museé d'Orsay-ben és a héraklioni Krétai Történeti Múzeumban látható - derül ki az urbface.com oldaláról.
A közel 4000 négyzetméter területű villát 1944-ben bombatalálat érte, a háború után lebontották, a helyére játszótér épült. A villa újjáépítése 2000-ben kezdődött meg Kerényi József építészmérnök tervei alapján, a teljeskörű renoválás a külső és belső terek újjáépítését egyaránt magába foglalta. Az ingatlant külső megjelenésében korhűen rekonstruálták, a belső terek a japán Tadao Ando és az angol Ilse Crawford elképzelései alapján újultak meg. Az építkezési munkálatok alatt régészeti munkálatokat és ásatásokat végeztek a budavári telken, többek között ennek köszönhetően kerültek felszínre az egykori Aranybástya maradványai, valamint egyéb törökkori leletmaradványok is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.