Újonnan feltárt, 14. századi téglák mesélnek a budai Vár történetéről

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2021. május 05. 11:50

A Budapesti Történeti Múzeum munkatársai a budavári királyi palota várfalainak tövében, az Újvilág kertben végeznek kutatásokat a várfalak helyreállításához. Az eddigi szelvényekben több helyen sikerült elérni a középkori eredetű várfalak alapozásának legalsó rétegét.

A budai Vár - illusztráció Forrás: Vined/pixabay.com

Az eddigi kutatás legértékesebb leleteit az a nagyszámú középkori idomtégla, illetve idomtégla-töredék adja, amelyet lebontva, török kori rétegekben, szemétgödrökben tártak fel a szakemberek. Magyar Károly ásatásvezető régész szerint

a téglák nagyjából 1370 és 1420 között készülhettek, vagyis a királyi palota I. Lajoshoz, vagy Luxemburgi Zsigmondhoz köthető korszakából származnak.

A budavári palota esetében a Zsigmond-kori építkezések viszonylag jól ismertek, ám a 14. századi előzmények, az Anjou-kori épületről kevés adat ismert. Amennyiben a többféle motívummal, köztük liliomokkal díszített idomtéglákat sikerül pontosabban datálni és azokat valóban I. Lajos építkezéseihez kötni, akkor lényeges információkhoz jutunk a palota építésének legkorábbi szakaszáról.

A leletegyüttes azonban már most is roppant jelentősnek mondható, hiszen, bár nem kevés idomtégla ismert a középkori budavári palotából, most teljesen új típusokra is rábukkantak. Ezek a gondos restaurálás után segíthetnek többek között ablakok, párkányok, esetleg nagyobb homlokzati részletek pontosabb elvi rekonstrukciójához - derül ki a regeszet.aquincum.hu oldaláról, ahol az ásatásról készült képek is megtekinthetők.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.