A Csicsóka Tájházat bemutató család kapta idén az év tájházvezetője címet

év tájházvezetője
PUBLIKÁLÁS: 2021. május 31. 13:44

A Magyarországi Tájházak Szövetsége Az Év Tájházvezetője elismerésben részesítette a biharkeresztesi Csicsóka Tájházat létrehozó és a hagyománytisztelet szellemében működtető Marosán családot, név szerint Marosán Györgyöt, feleségét: Juditot és lányukat: Grétát – tájékoztatta szerkesztőségünket a szövetség.

Forrás: Nyilas Tibor / Magyarországi Tájházak Szövetsége

A Tájházszövetség elnöksége 2009-ben határozta el, hogy az „Év tájháza" cím mellett az egyéni teljesítményt is díjazni szeretné, ezért a példamutató tájházvezetői munka elismerésére megalapította az „Év tájházvezetője" díjat, melyet évente egy alkalommal ad át. Az elnökség 2021-ben az ország keleti határszélén, Biharkeresztesen élő Marosán család hagyományőrző munkáját ismerte el.

Forrás: Nyilas Foto / Magyarországi Tájházak Szövetsége

A család 2013-ban vásárolta meg a jellegzetes bihari portát, amelyen a nagyszülőktől, rokonoktól származó hagyatékkal szépen berendezett, tornácos lakóépület áll. Apránként, a helyi idős emberek tapasztalatát segítségül kérve, hagyományos módon újították meg a porta épületeit a lakóháztól a pincén és a gémeskúton át az ólakig. Az épületet 2017-ben az önkormányzat helyi védelem alá helyezte.

Forrás: Magyarországi Tájházak Szövetsége

A család célja, hogy portájukon bemutassák a bihari gazdák hagyományos életmódját, ezért a gazdasági udvart őshonos állatokkal népesítették be. Megtalálható itt a fodros tollú lúd, a gyöngytyúk, a pulyka, a racka, a kecske és a szamár is.

Az állományt folyamatosan fejlesztik a Debreceni Egyetem Génközpontja segítségével. A ház melletti veteményeskertben minden megtalálható, ami egy hagyományos parasztportán megtermett. A virágoskertbe régi fajtájú egynyári és évelő virágokat telepítettek, a ház mellett fűszerkertet alakítottak ki, a kerítés tövébe ültetett, ősszel élénk sárga virágával gyönyörködtető csicsóka pedig a ház névadója lett.

Forrás: Magyarországi Tájházak Szövetsége

A kezdetben saját kedvükre létrehozott házi múzeum iránt egyre többen kezdtek érdeklődni. Így 2015-ben csatlakoztak először a Tájházak Napja rendezvénysorozathoz és kitárták kapuikat az érdeklődők előtt, ma már a település hagyományos eseményének számít a tavaszi kapunyitás. Szívesen vesznek részt a megye többi tájházával közösen olyan rendezvényeken, ahol a cél a hagyományok éltetése, bemutatása.

Két évvel ezelőtt portájuk utcafronti részén egy Csíksomlyón készült Mária szoborral emlékhelyet alakítottak ki, amelyet Gyümölcsoltó Boldogasszony napján szertartás keretében Dr. Dénes Zoltán címzetes kanonok szentelt fel. A hely azóta a Szent László zarándoklat emlékhelye is.

Forrás: Magyarországi Tájházak Szövetsége

A tavalyi és az idei évben bár zárt kapuk mögött, de a Teleki Alapítvány jóvoltából a Népi Építészeti Programnak köszönhetően folytatódott a tájház felújítása: új nádtetőt kapott az épület, elkészült az elektromos hálózat korszerűsítése, a falazat javítása és meszelése. A Magyar Néprajzi Társaság Tradíció Gyűjtőpályázatára benyújtott munkájukat 2017-ben elismerésben részesítette, két évvel később pedig Biharkeresztes Város Kultúrájáért díjat adományozott a Marosán-házaspárnak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.