A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) csütörtöktől látható kiállítása elmúlt tíz év Budapest területén elvégzett ásatásainak eredményeit tekinti át – írja az MTI. Kincsek a város alatt címmel csaknem kétezer leletet, valamint maketteket, rekonstrukciókat és filmeket láthatnak az érdeklődők.
A mai Budapest területén egykor számos település létezett. A rendkívül nagy mennyiségű bemutatott tárgy érzékelteti a BTM régészei által végzett hatalmas munkát, noha ez is csak töredéke a feltárt őskori, ókori, középkori és kora újkori leleteknek. Az elmúlt évtizedben ugyanis a BTM régészei több mint kétezer helyszínen jártak és több mint száz feltárást végeztek. Az így szerzett leletanyag és információ feldolgozása még hosszú évekig eltart majd. A több mint száz éve fennálló őskori gyűjtemény leletanyagának hatvan százaléka az utóbbi tíz évben került a felszínre.
A leletek igen változatos helyzetekben kerültek elő. A Római-parton, a Királyok útján feltárt lelőhelyen például hat különböző korszak rétegeire bukkantak; ezeket úgynevezett tanúfal mutatja be feltáráskori állapotban. A Harsánylejtőn kerültek elő a római szőlőművelés legkorábbi nyomai, az aquincumi polgárváros nyugati részén pedig egy geometrikus mozaikpadlót tártak fel.
A múzeum régészeinek sikerült feltárniuk a mai Budapest területén először tartósan megtelepedő, középső és késő kőkori lakosság nyomait. Életkörülményeiket, lakhelyeiket animáción is rekonstruálták.
A budai Skála bontásánál előkerült neolitikus kettős sírban egymásba karoló férfi és nő maradványait tárták fel, akik lábánál arcos edény feküdt, ami fontos új információ a korszak rítusaival kapcsolatban. Egészen nagy leletegyüttesekre is bukkantak: szintén a budai Skála területéről került elő például egy tízezer edénytöredéket tartalmazó tárgyegyüttes, ebből a restaurátorok száztizenkét edényt, egy komplett asztali készletet tudtak összeragasztani.
A középkorban a mai Budapest területén kisebb-nagyobb települések hálózata létezett. A Nagyvásárcsarnok mögötti téren a közelmúltban bukkantak rá például Szenterzsébetfalva nyomaira, itt az egyik kora újkori sírból egy jó állapotban megőrződött párta is előkerült. Szintén ritkaság, hogy bőrtárgyak maradjanak fenn, mégis a Miniszterelnökség építkezéséről középkori gyerek- és felnőtt cipőket, míg a Vízivárosból egy bőrerszényt tártak fel.
Rengeteg tárgy – többek között páncélok, fegyverek, vaseszközök vagy a királyi palota majolika padlótéglái – került elő Várbazár területéről, így a kiállíthatták egy török kori fogadó ebédlőjének berendezését is. 3D-s rekonstrukción egyebek mellett a korabeli Rudas-fürdőbe léphet be majd virtuálisan a látogató.
A több ezer év emlékeit felvonultató tárlat szeptember 17-ig tart nyitva a BTM Vármúzeumában. A régmúlt korszakok átélhetőségét virtuális 3D-s rekonstrukciók, makettek, rekonstrukciós rajzok, interaktív játékok, valamint kézbe vehető tárgymásolatok segítik. A feltárások Budapest érintőképernyős térképén is kereshetők, míg a kiemelt leleteknél QR-kódos mobilguide nyújt részletes információkat.
Székesfehérvár, Dunaújváros és Pécs is izgalmas programokkal készül a Régészet napján
Szó szerint első kézből ismerkedhetnek az ásatások világával és a leletekkel az érdeklődők.
Attila korabeli, ritka sírra bukkantak Kecskemét határában
Friss régészeti szenzációt láthat a Múzeumok éjszakáján
Néhány órára megtekinthető lesz a napokban talált aranylelet, mielőtt megkezdenék restaurálását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.