Városliget-beépítés: újabb kritikát kapott a megaberuházás

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2015. november 16. 10:27
Az évszázad lehetősége, vagy pazarlás a 150 milliárd forintos Liget Budapest projekt? A turizmusonline.hu turisztikai szakemberek véleményét kérte ki a témáról.

A kormány október végén határozott a Liget Budapest projekt véglegesítéséről, amelynek értelmében 2019-re beépítik a Városligetet. A döntés értelmében a Néprajzi Múzeum az Ötvenhatosok terén, de az eredeti tervekhez képest új helyen épül meg; az egykor ott állt, de a Rákosi-korszakban lebontott, szecessziós Fővárosi Városligeti Színházat is felépítik az eredeti tervrajzok alapján. Az eredetileg tervezett helyen épül meg a Magyar Zene Háza és az Új Nemzeti Galéria, írja a turizmusonline.hu.

Ilyen lesz a Magyar Zene Háza Fotó: ligetbudapest.eu

A 200 milliárd forintos beruházás első üteme 2018 tavaszára, második üteme 2019 nyarára készül el; Budapesten jön létre, de nem a Liget Projekt részeként az Építészeti és a Fotómúzeum - számolt be Baán László, a projekt miniszteri biztosa az Országgyűlés Kulturális bizottságának ülésén. Kiemelte, hogy minden beruházás mostani lebontandó épületek helyén vagy jelenlegi betonfelületeken valósul meg a ligetben.

A projekt nem egyszerűen a múzeumi negyedről, hanem az egész Városliget megújításáról szól, tette hozzá. Különleges városrészről van szó, amely egyedülálló egész Európában: nincs máshol ilyen sűrű intézményi háló, amelynek a park mellett most is része négy múzeum, az Állatkert, a Széchenyi Fürdő vagy a Műjégpálya.

A Kertem hiányozni fog

A Civilzugló Egyesület az elmúlt évben 20 ezer aláírást gyűjtött össze. Úgy vélik, a Városliget már most is túl van terhelve, ezért nem bírja el a további látogatókat.

Baán László szerint a petíció alapfeltevése az, hogy csökkenni fog a zöldfelület, holott nőni fog. Véleménye szerint a petíciót aláírók közül sokan a Kertem nevű romkocsmát féltették. A romos Hungexpo irodaházak mellett üzemelő vendéglátó egység helyére felépülő Magyar Zene Házában Kertünk néven nyílik majd hasonló gasztroegység, de a Városliget több pontján is részesülnek street food és egyéb vendéglátóhelyek, mondta.

A projekt a turisták, a múzeumlátogatók, és többek között az új játszóterek vagy egy új, két kilométeres, kivilágított futókör révén a környékbeliek örömére egyaránt szolgál majd.

Betonmonstrumokba zárni a város nevezetességeit

„A „Liget" projekt az építészszakma, az urbanisztika és a zöldmozgalmak oldaláról számos támadást kapott, legutóbb a holland sztárépítész, Erick van Egeraat is kritizálta a tervet, de a turizmusszakma eddig nagyjából hallgatásba burkolózott" - mondta Karsai Árpád turisztikai tanácsadó, aki szerint "jobb lenne, ha a kormányzat - ebben a formában - elállna ettől a voluntarista és pazarló megaprojekttől".

"Budapest egyedisége, a nemzetközi piacon való utánozhatatlan ereje abban áll, hogy sok különleges városrészből tevődik össze, s hogy ezek mind erős, vonzó attrakciókkal rendelkeznek. A kulturális örökségek, épített örökség és benne a gyűjtemények is szétszórtan helyezkednek el. Ezeket összelapátolni és egy mégoly csúcstechnológiás bemutatással modern betonmonstrumokba helyezni a Ligetbe, szerintem aggályos. Az Iparművészeti Múzeum jó helyen van a Lechner Palotában az Üllői úton, a Nemzeti Galéria tökéletes helyen van a Királyi Palotában, ezek a látnivalók térben jól széthúzzák a város vonzerőit" - mondta a szakember.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.