Megnyílt a Kőtár az Országház szellőzőalagútjában

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2015. október 05. 13:17
A Kossuth tér északi oldalán helyreállított egykori szellőzőalagútban nyílt meg hétfőn az Országház Kőtára, amely a Parlament felújításakor az épületről lekerült homlokzatdarabokat és a tér történetét mutatja be a látogatóknak.

A 40 millió téglából épített Országházra elhelyezett több mint félmillió burkolókő kétharmada cserélődött ki az épület átadása óta - idézi az MTI a hétfői megnyitóról az Országgyűlés elnökének szavait.

Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI
Fotó: Kovács Attila / MTI

Kövér László elmondása szerint a Kőtár létrehozásának egyik oka az volt, hogy a rekonstrukció során az enyészettől megmentett műtárgyakat be lehessen mutatni a közönségnek, ily módon szerettek volna ugyanakkor tisztelegni az egykori mesterek előtt is, valamint funkciót találni a Kossuth tér alatti északi szellőzőalagútnak. Remélhetőleg a most megnyílt Kőtár a Kossuth tér vonzerejét is növelni fogja - jegyezte meg a házelnök.

Buzinkay Géza történész kiemelte, hogy a Kőtárban kiállított, sérült vagy elkopott homlokzati elemek csupán ízelítőt adhatnak az eredeti kőanyag gazdagságából. A pillérek lábazata almási kemény mészkőből, törzsük besztercebányai homokkőből készült, a belső pillérnyalábok sárgásvörös siklósi márványból valók, a lizénák Pola melletti sárga márványból vannak faragva, a köztük lévő felületek francia márvánnyal vannak burkolva - mondta el a történész, hozzáfűzve: a különböző kövek természetesen nem egyformán bírták az időt, a háborúkat, a forradalmakat.

Buzinkay Géza felhívta a figyelmet a Kőtárban végigfutó, a Kossuth tér történetét bemutató fotókiállításra, amelynek egyik korabeli képén jól látszik, amint a teret szinte teljesen betöltik a felhelyezésre váró burkolókövek; ezek közül szerencsés módon mindegyik tervrajza fennmaradt. Wachsler Tamás, a Kossuth tér felújítását célzó Steindl Imre Program vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a Kőtárba több mint nyolcvan homlokzati kő-, fém- és kerámiaelemet válogattak. Ezeket az épületdíszeket eddig csak távolról lehetett csodálni, most azonban testközelből is szemügyre veheti őket a közönség - jegyezte meg.

Galéria: Megnyílt az Országház Kőtára Fotó: Kovács Attila / MTI

Elmondása szerint az Országház északi szellőzőalagútja a Kossuth-szobor 1927-es felállításával vesztette el eredeti szerepét, ekkor lezárták és részben feltöltötték földdel. A szellőzőalagutakat az elmúlt években, a Kossuth tér rekonstrukciója során ásták ki és látták el új funkcióval; a déli alagútban tavaly 1956-os emlékhely létesült.

Wachsler Tamás elárulta, hogy a Parlament lefedett XV. udvarában a jövő héten nyílik meg Az Országház története című épülettörténeti kiállítás, amely az egykori építők mérnöki teljesítménye előtt kíván tisztelegni.

Országház látogatása

Nyitvatartás:
április 1. – október 31.: hétfőtől péntekig 8 és 18 óra között, hétvégén 8-tól 16 óráig
november 1. – március 31.: hétfőtől vasárnapig 8 és délután 4 óraa között
Jegyárak: felnőtt 2000 forint, diák 1000 forint
A karzatlátogatásról, az öltözködési kódexről és minden más fontos tudnivalóról bővebben itt olvashat.
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.