Bazi nagy barokk lagzival vár a hétvége

közel
PUBLIKÁLÁS: 2013. augusztus 09. 09:17
Amíg Sümegen lovagi tornával és lakomával idézik meg a középkort, addig Győrben a barokk kor szellemében fordul fel az egész város és egy ifjú pár élete. De egy gyarmat-találkozón honfoglaló őseink jurtáit és harcmodorát is megismerhetjük, és egy utolsót csemegézhetünk a nagy dinnyenapon, mielőtt még Lőrinc végezné szokásos dolgát.

A Sziget fesztivál még javában tart, mi egész héten kinn voltunk, összegyűjtöttük olvasóinknak a legérdekesebb helyszíneket és programokat, miközben írtunk kedvenc pihenő- és felfrissülőhelyeinkről is. Ezúttal azonban elhagyjuk a főváros határát, mert a legjobb vidéki programok után is vadásztunk a héten.

Sok jó gyarmat egy helyen

Fehérgyarmaton ugyanis a hétvégén a gyarmat utónévvel rendelkező települések adnak egymásnak randevút, bemutatva múltjukat és jelenüket. Galambkiállítás, csikósbemutató és vadételfőző-verseny is szerepel a péntektől vasárnapig tartó 11. Gyarmati Vigasságok programján a szatmári kisvárosban. A város központjában lévő park a hétvégére jurtákkal és azokban serénykedő kézművesekkel telik meg, akik a honfoglalás korának hangulatát és ízeit idézik a látogatók elé.

Fotó: Fehérgyarmat.hu

A rendezvény péntek este amatőr zenekarok fellépésével kezdődik, majd szombat reggel nyolc órakor a szokásos lovas ébresztővel keltik fel Fehérgyarmat lakosságát. Délelőtt kezdődik meg a vadásztársaságok vadételfőző-versenye, valamint megnyílik a galamb- és kisállat-kiállítás, majd a helyi iskolások, néptáncegyüttesek lépnek színpadra. Az ünnepélyes megnyitót késő délután tartják, a nap hátralévő részében pedig motoros és könyvbemutatókkal, szőtteskiállítással, gyerekeknek szóló ügyességi versenyekkel és zenei fellépőkkel várják a közönséget.

Vasárnap népi ételeket főznek a csapatok, de a programban színházi előadások, harci bemutatók és lovas birkózás is szerepel, a képzőművészet iránt érdeklődők pedig kerámiakiállítás megnyitóján vehetnek részt. Mindhárom napon lovas betyár és csikós bemutatókat, kirakodóvásárt, játszóházat, vásári bábjátékokat rendeznek, a lovas udvarban pedig a hagyományőrző íjászok mutatják be tudományukat a közönségnek.

A dinnye és a honfoglalás napja

Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban minden a dinnyéről szól augusztus 10-én, Lőrinc első neve napján (a másik szeptember 5.), amikor a népi hiedelem szerint az utána szedett dinnye már színtelen, íztelen, kásás, mert Lőrinc belepisil a dinnyébe. Persze népi bölcsesség ide vagy oda, az augusztusban leszedett dinnyék a legérettebbek és a legolcsóbbak. Ezt ünnepli szombaton Ópusztaszer is, ahol rendeznek majd dinnyesúlysaccoló-versenyt, amelyen az lesz a győztes, aki legpontosabban meg tudja becsülni az előtte lévő dinnye súlyát. A vállalkozó kedvűek pedig azt is kipróbálhatják, mennyit tudnak megenni fél óra alatt a gyümölcsből. A korábbi években például akadt olyan versenyző, aki három kilogrammnál is több dinnyét evett meg egy ültő helyében.

Fotó: orfeoo / Indafotó

A tanya udvarán fő majd sárgadinnyelekvár, de dinnyemalommal, kézműves foglalkozásokkal, és honfoglalás kori tevékenységekkel is megismerkedhetnek az ide látogatók. Kora délután aztán vásári komédia szórakoztatja a vendégeket: az amatőr színjátszók a 19-20. század fordulójának világát idézik zsandárral, betyárral, bíróval és pletykás menyecskékkel. A legkisebbeket kézműves-foglalkozás várja, ahol akár dinnyemagból is fűzhetnek láncot maguknak az érdeklődők. A dinnyenapi részletes programot ide kattintva találják.

Mivel szombatra tíz mázsa magyar görögdinnye érkezik az Emlékparkba, így a skanzen szegedi tanyáján mindenki addig kóstolhat a mézédes gyümölcsből, amíg el nem fogy, vagy el nem faragják.

Végvári napok a sümegi várban

Sümegen szombaton kezdődnek a minden évben hatalmas közönséget vonzó végvári napok, ahol a rendezvény szimultán több helyszínen is zajlik majd: nemcsak a várban, de a Várkertben és a Lovagi Arénában is lesznek programok. A Kisfaludy Várkertben és Magyarország első Történelmi Élményparkjában mindkét nap 10 órától középkori forgataggal várják a látogatókat: lehet majd pónilovagolni és külön állatsimogatóba látogatni, lesznek kézművesek és vásározók, múzeumok és kiállítások, miközben történelmi jelmezes felvonulás, solymászbemutató és hastáncosok szórakoztatják a nézőket. Aki pedig kedvet kap egy kis erőpróbához, kipróbálhatja magát az íjászatban és megismerhet néhány középkori fegyvert is.

Fotó: Sümegvár.hu

Történelmi Lovasjátékok Mátyás király tiszteletére címet adták a fesztivál legizgalmasabb programjának, amely mindkét nap délután 1 és 6 órai kezdettel látogatható a Lovagi Arénában. A kétórás program alatt középkori mutatványosok és olasz zászlóforgatók tartanak bemutatót, amit a királyi nemesi testőrgárda karusszel bemutatója, majd a lovagi torna követ, hogy aztán végül megkezdődhessen a sümegi vár tüzérségi támadása.
A műsor főbb elemeit a középkorban ismert lovagi tornákból merítik, de az előadás része az íjászat, a csatacsillag-, csatabárd-, és dárdahajítás, na és persze előkerülnek a kardok és a buzogányok is.

Aki netán mégiscsak lemaradna erről a programról, az augusztus 20-ig vasárnap és hétfő kivételével minden nap, ősztől-tavaszig pedig szerdán és szombaton is megnézheti a Történelmi Lovasjátékokat. A műsort a Sümegi Vár lábánál, az ezerfős Lovagi Arénában, vagy rossz idő esetén a fedett Történelmi Rendezvénycsarnokban rendezik meg.
Minden további információért érdemes ide kattintani.

Barokk násznép lehetünk Győrben

Pénteken kezdődik és vasárnapig tart Győrben a Barokk Esküvő rendezvénysorozat, amire a város teljes lakossága már egész héten készült. Erre az alkalomra még a belvárosi kirakatok is versenyt hirdettek a barokk jegyében, amit egy vidám jelmezes barokk felvonulás követ, és ami majd a Barokk Szerenádban csúcsosodik ki.
A Széchenyi téren a barokk menyasszonnyal, a vőlegénnyel és az udvarhölgyekkel együtt hallgathatjuk meg a Sorrentoi Szerenádot - „bel canto", nápolyi dal, olasz slágerek -, melyben Domenico Menini operaénekes és Denis Biancucci zongoraművész is közreműködik.

Fotó: Kubik Elvira - Barokk Esküvő

A szombati esküvőt pedig az a látványos barokk felvonulás vezeti fel, amelyen a menyasszonyt és a vőlegényt nemcsak az udvarhölgyek és a násznép kísérik, hanem több száz barokk jelmezes: lovas hintók, trombitások, táncosok, zenészek, komédiások és a város apraja-nagyja. A jelmezes felvonuláson megelevenednek az ókori erények, a Mértékletesség, az Igazságosság, a Becsületesség és az Erő, a jövendő párra Angyal terjeszti ki óvó szárnyait, és nem hiányozhat a szerencse, Fortuna istenasszonya sem.
Az esküvő ceremóniáját Győr romantikus szegletében, a Radó szigeten tartják, a XVII. századi magyar főúri esküvők korabeli leírása alapján. Így aztán a Barokk Esküvő életre szóló élmény lesz annak az ifjú párnak, akit több száz jelentkező közül választanak ki minden évben, és aki családjával együtt vállalja a jelmezes szereplést.

A Barokk Varázsa rendezvénysorozaton lesz barokk táncház, toronyzene, kézműves vásár, de pantomimesek, lövészbemutató, zenészek, koncertek, vásári komédiák és számos gyerekprogram szórakoztatja az érdeklődőket.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.