Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján vett részt.
Orbán Viktor pénteken Tiranában járt, ahol részt vett az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján, ezt követően pedig exkluzív interjút adott a Tények stábjának. A találkozón a miniszterelnök tárgyalt Friedrich Merz német kancellárral és Mark Rutte NAT-főtitkárral.
Nehéz engem már meglepni, ebben a háborúban. Tavaly ellátogattam Kijevbe, Moszkvába és az Egyesült Államokba, az akkor még ellenzékben lévő Donald Trumphoz. De sem Kijevben, sem Moszkvában nem akartak békét kötni
- szemlézte a Ripost a kormányfő arra a kérdésre adott válaszát, hogy mit gondol a hét végére remélt orosz-ukrán csúcstalálkozó elmaradásáról. Orbán Viktor szerint amíg az amerikai és orosz elnök között nem lesz személyes tárgyalás, addig nem lesz vége a háborúnak.
Egy orosz-ukrán tárgyalás sosem fogja lezárni ezt a konfliktust.
Találkoztam a német kancellárral, A legfontosabb téma a német-magyar gazdasági együttműködés volt. Németország jelenleg Európa beteg embere, és ez Magyarország számára is rossz.
Friedrich Merz azt mondta a magyar miniszterelnöknek, hogy jók a német-magyar gazdasági együttműködések, amelyeket a németek is tovább kívánnak mélyíteni, az orosz-ukrán háború helyzetéről a két vezető röviden beszélt csak, abban ugyanis nem értettek egyet.
A NATO-főtitkárral való megbeszéléséről a kormányfő azt mondta, hogy tájékoztatta a Mark Ruttet, hogy elfogadhatatlannak tartja, hogy Magyarországot, mint NATO tagállamot egy nem NATO-tagállam - ez esetben Ukrajna - fenyegesse, és dezinformációs kampánnyal próbálja gyengíteni. Ukrajna és Magyarország között jelenleg vita van, mert a magyar kormány nem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Az ukrán EU-tagsági törekvésekkel kapcsolatban így fogalmazott:
Hát olyat még senki nem látott, hogy valaki be akar kerülni az Európai Unióba. Van egy ország, amelyik ezt ellenzi, Magyarország. És akkor Ukrajna nem meggyőzni akar bennünket arról, nem eloszlatni akarja a problémáinkat, a kétségeinket, nem megoldásokat kínál föl, hanem lejáratni akar bennünket, így nem lehet soha az életbe bekerülni az Európai Unióba.
A NATO esetleges beavatkozásával kapcsolatban Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy Magyarország nem külső segítséget vár, csupán tudatosságot és pártatlanságot.
Nem szorulunk mi a NATO segítségére, csak az a dolgunk, hogy a NATO legyen tudatában, hogy mi történik itt, és ne adjon hitelt semmifajta Magyarországot lejáratni akaró kampánynak.
Aztán így fogalmazott:
Az ukránok azt akarják mondani, hogy Magyarország egy veszélyes ország, amely Oroszország érdekeit szolgálja, holott ezerszer elmondtuk, hogy bennünket se Oroszország, se Ukrajna érdekei nem érdekelnek, mert a magyar külpolitikát egyetlen szempont vezeti, hogy mi a magyarok érdeke. Innen indulunk ki.
Orbán Viktor szerint nem lehet tovább tétlenül nézni a Magyarországot célzó információs támadásokat, ezért nem is lehetett tovább várni bizonyos jogszabályokkal, mert azt azért nem lehet megengedni, hogy külföldről finanszírozott háborúpárti propagandakampányok menjenek Magyarországon akadálytalanul.
"Tehát kénytelenek vagyunk kimondani azt az egyszerű igazságot, hogy aki politikával foglalkozik Magyarországon, az nem fogadhat el külföldről pénzt."
A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy míg korábban migrációs és genderkérdésekben is tapasztalhattunk külföldi nyomásgyakorlást, most azonban háborús propaganda zajlik idegen forrásból. Ráadásul ennek hazai támogatói is vannak:
Mindannyian ismerjük a magyar történelmet, tudjuk, hogy Magyarországon a politikai szereplők mindig két csoportra voltak oszthatók, voltak a nemzeti erők, akik a hazájukat szolgálták, és mindig voltak, akik idegen zsoldban álltak. Ez most sincs másképp, egy kicsit jobban néz ki, mint korábban, mert most nem a hitleri Németországból, meg a kommunista Szovjetunióból finanszírozzák őket, hanem Brüsszelből, meg a Soros-pénzekből, de a lényegen ez nem változtat, ők nem Magyarország barátai, hanem most éppen az ukránok barátai, akik Brüsszelből, meg a Soros-birodalomtól fogadnak el pénzt, és így próbálnak politikai hatalomra kerülni Magyarországon.
Az ukrán európai uniós tagságról a kormányfő azt mondta, hogy a magyar kormány ellenzi azt, mert rendkívül veszélyes. Szerinte, ha az ukránokat fölvesszük, a háborút is felvesszük az Unióba,
tehát itt most nem babra megy a játék, itt nem lehet hibázni, a béke és a háború a legfontosabb kérdés az emberek életében, és nem tűrhetjük itt el a külföldi beavatkozást.
A Tisza Párt és Ukrajna összejátszásáról ezt mondta:
Magyarország egy erős ország. Ez egy jól megépített ország, egy jól megépített állam, tudjuk, hogy kell elhárítani egy külföldi állam beavatkozását, tudjuk, hogyan kell fölfedni az együttműködést magyarországi politikai vagy nyilvánosságot alakító szereplő és egy külső állam között. Tudjuk, hogyan kell ezt dokumentálni, hogyan kell visszaszorítani, ennek van egy tudása, hogy hogyan kell egy országot megvédeni egy ilyen összeesküvéssel, egy ilyen külföldi befolyásolási szándékkal szemben. Ezek az állami szervek működnek, ezek dolgoznak, én is a helyemen vagyok, irányítom ezeknek a munkáját, Magyarország meg tudja védeni magát.
Majd hozzátette:
Minden, amiről beszélünk, ugyanabba az irányba mutat. Tehát az ukrán titkosszolgálati akciók, a magyar ellenzék összejátszása az ukránokkal, meg Brüsszellel, a Brüsszelből érkező, meg a Sorostól érkező pénzek, Ukrajna gyorsított felvétele az Európai Unióban ezek mind egyetlen irányba mutatnak, itt az Európai Uniót át akarják alakítani, és föl akarják venni Ukrajnát bármi áron. És ez tragikus következményekkel járna a magyar gazdaságra. És egyelőre semmilyen választ, garanciát, semmit nem kaptunk sem Brüsszeltől, sem máshonnan, hogy hogyan fogja ezt a magyar gazdaság túlélni.
Ezután az ukrán csatlakozás veszélyeiről beszélt:
Tehát Magyarországnak van egy tucatnyi problémája, amelyet az ukrán tagság okozna, és amelyeknek a kivédésére egyelőre nincsenek eszközeink. Ezért nem lehet beengedni az ukránokat az Európai Unióba se gyorsan, se lassan, se sehogy. Ezek a kérdések nincsenek, míg megnyugtatóan rendezik.
Majd arra a kérdésre, hogy mennyire nyugodt a kérdést illetően, úgy válaszolt:
Az én szakmámban az alaptörvény, hogy éberen kell aludni is. Azért óvatosabb lennék ennél, mert a politika az egy olyan szakma, ahol az emberek érintkezéséből jönnek létre az eredmények. Tehát lehet, hogy most egy plenáris ülésen itt éppen nem mentünk előre egy arasznyit sem, de közben én is beszéltem jó néhány emberrel, mások is beszéltek egymással. Voltak kétoldalú találkozók. Néhány félreértést tisztáztunk, más ügyekben egyetértések jöttek létre, tehát a nemzetközi politika lassan épül, és az időnként ilyen haszontalannak tűnő összejövetelek is hoznak hasznot, visznek bennünket előre, tehát egyáltalán nem volt kidobott pénz, meg idő eljönni ide Tiranában találkozni az európai vezetőkkel. Ma is mentünk azért előre, ma is jobbak Magyarország pozíciói, mint tegnap voltak, tehát ne úgy fejezzük be ezt a mai napot, hogy hiába dolgoztunk, hanem inkább úgy, hogy ma is elvégeztük a munkánkat és ennek meg is van a látszatja.
A riporter rákérdezett a titokzatos H betűre is, ami Orbán Viktor Facebook oldalán jelent meg.
Vasárnap nézze meg a rendezvényünket, amit délután tartunk, ahol azok az emberek, akik a H betű által megszólítva érzik magukat, összejönnek. Hát olyan nagy titok nincsen, de azért az látható lesz, hogy mi se aludtunk az elmúlt néhány hónapban. Tudtuk, hogy Magyarország támadás alatt áll, azt is tudtuk, hogy ezt csak a kormány erőfeszítéseivel nehéz elhárítani, szükségünk van azokra a hazaszerető emberekre, akik hajlandóak kiállni az ország mellett, hajlandóak harcolni Magyarországért és belőlük kell szervezni egy politikai közösséget, hogy meg tudjuk védeni Magyarországot. Ennek lesz egy találkozója, ez lesz látható mindenki számára, akit ez érdekel.
– válaszolta a miniszterelnök.
Majd rátért a gazdaságra, szerinte két komoly ügy is van itt:
Elsőként azt említette, hogy Magyarországnak részt kell venni a világ legmodernebb ipari fejlesztéseiben, mert ha nem veszünk részt, kimaradunk. "Ha ott akarunk lenni a jövőben és erősek akarunk lenni a jövőben is, akkor nem lehet, hogy mi technológiai szempontból lemaradjunk. Tehát nekünk szükségünk van olyan beruházásokra, amelyek új technológiákat hoznak. Először mindig gyárak érkeznek, így kezdődött az Audival is, aztán jönnek a fejlesztőmérnökök, aztán jönnek a kutatómérnökök, és utána áttelepülnek az európai központok is".
Most a BYD-val ott tartunk, hogy megállapodtunk a kínai nagy autógyárról Szegeden, most megbeszéltük a kutatást meg a fejlesztést, most áthozzák az európai fejlesztési központjukat Magyarországra, itt vagy 2000 embert alkalmaznak zömében jól képzett fejlesztőmérnököket, és aztán együtt fogunk kutatni ebben az új, elektromobilitások nevezett technológiában.
Végül a riporter megkérdezte, hogy mi lenne a jó forgatókönyv a háború lezárására.
Én azt gondolom, hogy minél hamarabb jöjjön létre egy Trump elnök úr és Putyin elnök úr közötti találkozó. Ez lehetőleg terjedjen ki az ukrán háborún túl a szankciók kérdésére és a gazdasági együttműködés kérdésére. Az európaiak értsék meg, hogy nincs értelme külön úton járni, zárkózzunk fel az amerikaiak mellé. Mi is kössünk megállapodást az ukránokkal is, meg az oroszokkal is, ennek legyen gazdasági tartalma is, és mind az ukrán, mind az orosz energiát és gazdasági potenciált kapcsoljuk be az európai gazdaság vérkeringésébe, és akkor lendületet fogunk kapni, és az európai gazdaság ismét nagy lesz és sikeres. Ez néhány hónap alatt megtörtént