Orbán Viktor: 48 milliárd helyett 130 milliárdot kapnak a kisvállalkozások

gazdaságpolitika
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 31. 08:36 / FRISSÍTÉS: 2025. június 03. 06:15
Ennyivel emelkedik a Demján Sándor program kerete.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara küldöttgyűlésén Orbán Viktor bejelentette:

A kormány legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy további 82 milliárd forintot odatesz a 48 milliárd forint mellé, így 130 milliárd forintra emelkedik a Demján Sándor Programnak a kisvállalkozásokat támogató kerete. A kormányfő  beszélt a magyar gazdaság jövőjéről, a választásról, a gazdaság alapelveiről is.

Így foglalta össze mondandóját:

  • Magyarországon a gazdaság alapja a munka, és nem a segély,
  • aki dolgozik, azt támogatni kell, „és sosem sarcolni”,
  • a versenyképesség kulcsa az adócsökkentés,

Magyarország jövője nem csupán a politikán múlik

Orbán Viktor elmondta, Magyarország jövője nem csupán a pártokon és azok politikáján, hanem elsősorban a teljesítményen alapszik. „Nincs sikeres gazdaság erős vállalkozói réteg nélkül” – jelentette ki, majd hozzátette, 2022-ben világos célokat tűztek ki, amelyek között a gazdaság versenyképesebbé tétele, a munkát terhelő adók csökkentése, a digitalizáció támogatása, valamint a hazai tulajdonban lévő kis- és középvállalkozások lehetőségeinek a bővítése szerepelt.

Ma itt állunk 3 évvel később, és kijelenthetjük kellő szerénységgel, de azért büszkén, hogy amit vállaltunk, azt teljesítettük

– mondta.

Elmondta, hogy bevezették a 25 év alattiak szja-mentességét, az elmúlt 3 évben csökkentették a szociális hozzájárulási adót, valamint  hogy egyszerűsítették és olcsóbbá tették a vállalkozásindítást, és hogy 40 ezer fiatal indított vállalkozást.

Gazdasági értelemben is választás előtt állunk

A jövővel kapcsolatban a kormányfő elmondta, hogy nemcsak politikai, hanem gazdasági értelemben is választás következik. Az ország pedig két lehetőség előtt áll: az egyik az adóemelések útja, ami szerinte már megjelent a parlamentben a kormányzati politika alternatívájaként. Szerinte ez az szja megemelésével és új adónemek bevezetésével járna, amely több európai országban megfigyelhető.

A másik út a „nemzeti gazdaságpolitika útja”, ami a miniszterelnök szerint a megfontoltság és a teljesítmény pártján áll. 

Ha gazdaságról van szó, akkor bennünket nem érdekel az ideológia. Mi a döntéseinket kizárólag a józan ész alapján hozzuk meg. Ezért csökkentettük az adókat. Mi az adócsökkentés útját azért választottuk, mert úgy gondoltuk, és szerintem ez be is bizonyosodott, hogy ha kevesebb a teher a vállalkozásokon, akkor több lesz a munkahely, akkor magasabb lesz a bér, nagyobb lesz az export és erősebb lesz az ország

– húzta alá a kormányfő. Majd felidézte, csökkentették az szja-t, felére csökkentették a társasági adót, csaknem 1 millióval több a munkavállaló, háromszorosára nőtt az átlagbér, a gazdasági teljesítmény pedig „megsokszorozódott”.

A magyar gazdaság alapelvei

„A kormány gazdaságpolitikája – amely sajnos természetesen nem hibátlan, ezt senki sem merné állítani –, de 15 éve irányában stabil, kiszámítható és állandó” – mondta a kormányfő, majd hozzátette, a magyar gazdaság öt állításra épül, amelyek „gyakorlatban kipróbáltak”:

  • Magyarországon a gazdaság alapja a munka, és nem a segély,
  • aki dolgozik, azt támogatni kell, „és sosem sarcolni”,
  • a versenyképesség kulcsa az adócsökkentés,
  • a gazdasági célok elérése az évben.

Az idei évre felállított célokat pedig a megpróbáltatások ellenére is meg akarják valósítani. A legfontosabb célkitűzés pedig az, hogy „Európa legnagyobb, családokat célzó adócsökkentési programját” csinálják meg.

82 milliárd forinttal többet kapnak a vállalkozások

A miniszterelnök elmondta: a Széchenyi-kártyával 320 milliárd forintot adnak a vállalkozásoknak, a Demján Sándor Programmal pedig több száz milliárdot mozgósítanak a gazdaság élénkítésére. A 2022-ben indult orosz–ukrán háború miatt állítása alapján 20 milliárd eurót veszített a magyar gazdaság, ezért „elemi érdekünk” a béke.

 Pozitív példaként hozta fel a Demján Sándor Programot, amelyre 1885 vállalkozás adott be pályázatot 137 milliárd forint értékben. Az eredeti büdzsé azonban csak 450 pályázat támogatását tette volna lehetővé, ezért a kormány legutóbbi ülésén, tegnapelőtt úgy döntött, hogy további 82 milliárd forintot odatesz a 48 milliárd forint mellé, így 130 milliárd forintra emelkedik a Demján Sándor Programnak a kisvállalkozásokat támogató kerete.

Az MKIK elnöke Nagy Elek a  kormánytól a bürokrácia további csökkentését, az adók csökkentését és egyszerűsítését kérte. 

Végezetül elmondta, hogy szerinte a kormány gazdaságpolitikáját az ország többsége támogatja, az emberek bizalmát pedig 2025-ben és 2026-ban is meg tervezik tartani.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.