magyar űrhajós

Ő volt az első magyar, aki meghódította a világűrt: 45 éve volt Farkas Bertalan kilövése

Létrehozva: 2025.05.26.

Módosítva: 2025.05.26.

Kapu Tibor június 8-án indul űrutazására. Ő lesz a második magyar űrhajós, az elsőt, Farkas Bertalan 1981. május 26-án lőtték ki. A történelmi űrutazásra 44 éve a Szojuz-36 űrhajó kilövése után került sor.

Farkas Bertalan kisfiúként színjeles tanuló és kitűnő sportoló volt. Focista akart lenni, de végül másképp alakult az élete, űrhajós lett. 1980-ban került sor a kilövésére, ezzel ő lett a világ első magyar űrhajósa.

kilövés
Farkas Bertalan kemény kiképzésen vett részt a kilövés előtt/Fotó: MW Archív

Hogy jutott el egy vidéki magyar srác a történelminek számító kilövésig? 

Farkas Bertalan űrhajós, űrkutató és vadászpilóta Gyulaházán született 1949-ben. Már kisgyerekként is nagyon szorgalmas volt, mind a tanulásban, mind a sportokban. Először focis karrierről álmodozott, de a nyíregyházi repülőtéren beleszeretett a sportrepülésbe.

Azonnal elhatározta, hogy a repülőtiszti főiskolára megy. Szorgalmának és tehetségének köszönhetően fel is vették a szolnoki Kilián György Repülőműszaki Főiskolára, ahol 1969-ben végzett. 1972-től a magyar légierő tisztje, 1976-tól már első osztályú vadászpilóta. 

A 70-es évek második felében indult el a szocialista országok közös űrkutatási programja Interkozmosz néven. Ennek a programnak a keretében lehetőséget kaptak a szocialista tagállamok, hogy egy-egy pilótájuk feljusson a világűrbe a Szojuz űrhajókkal.

A feladatra jelentkező vadászpilótáknak egy sokrétű szűréseken kellett átesniük. Farkas Bertalan is jelentkezett az űrprogramra, és 1978-ban kiválasztották az első magyar űrhajósnak. Tartalékos űrhajósnak Magyari Bélát jelölték ki. 

kilövés
Több probléma is akadt a kilövés előtt/Fotó:MW Arrchív

Nem volt zökkenőmentes a kilövés

Farkas Bertalan és Magyari Béla kiképzése 1978-ban kezdődött a Moszkva melletti Csillagvárosban. Farkas Bertalan minden fizikai és mentális gyakorlaton sikeresen helytállt. Egy probléma azonban akadt: túl sovány volt. Ezért szkafanderébe ólomsúlyokat raktak, hogy elérje a szükséges súlyhatárt.

A tervek szerint a Farkas Bertalant szállító űrhajó kilövése 1979-ben lett volna, de ezt lefújták egy technikai hiba miatt. Végül 1980. május 26-án, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor történt meg a kilövés a Kazahsztánban található Bajkonur űrközpontból.

Farkas Bertalan történelmet írt

Farkas Bertalannak köszönhetően Magyarország lett a hetedik nemzet a világon, akinek tagja kilépett az űrbe.

7 napot, 20 órát és 45 percet töltött fent az űrben az első magyar űrhajós. Ez idő alatt számos tudományos kísérletben vett részt a Szaljut-6 szovjet űrállomáson. Többek között az űr emberre gyakorolt hatásait vizsgálta, így sokat segített a jövő űrhajósainak.

Hazatérése után igazi hősként ünnepelték. Minden újság róla szólt. Az országot ellepték az űrutazásához kapcsolódó emléktárgyak. Sok Farkas Bertalan úttörő-őrs alakult. Álmodozó gyerekek példaképe lett, hisz egy egész nemzetnek bizonyította be, hogy magyarként is el lehet jutni a csillagokba.

Pontosan 45 évig nem lőttek ki magyar űrhajóst. Néhány hét múlva ez azonban megváltozhat, Kapu Tibor kilövését június 8-ra tervezik.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek