Ő volt az első magyar, aki meghódította a világűrt: 45 éve volt Farkas Bertalan kilövése

Farkas Bertalan
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 26. 18:54 / FRISSÍTÉS: 2025. május 26. 19:54
Kapu Tibor június 8-án indul űrutazására. Ő lesz a második magyar űrhajós, az elsőt, Farkas Bertalan 1981. május 26-án lőtték ki. A történelmi űrutazásra 44 éve a Szojuz-36 űrhajó kilövése után került sor.

Farkas Bertalan kisfiúként színjeles tanuló és kitűnő sportoló volt. Focista akart lenni, de végül másképp alakult az élete, űrhajós lett. 1980-ban került sor a kilövésére, ezzel ő lett a világ első magyar űrhajósa.

kilövés
Farkas Bertalan kemény kiképzésen vett részt a kilövés előtt/Fotó: MW Archív

Hogy jutott el egy vidéki magyar srác a történelminek számító kilövésig? 

Farkas Bertalan űrhajós, űrkutató és vadászpilóta Gyulaházán született 1949-ben. Már kisgyerekként is nagyon szorgalmas volt, mind a tanulásban, mind a sportokban. Először focis karrierről álmodozott, de a nyíregyházi repülőtéren beleszeretett a sportrepülésbe.

Azonnal elhatározta, hogy a repülőtiszti főiskolára megy. Szorgalmának és tehetségének köszönhetően fel is vették a szolnoki Kilián György Repülőműszaki Főiskolára, ahol 1969-ben végzett. 1972-től a magyar légierő tisztje, 1976-tól már első osztályú vadászpilóta. 

A 70-es évek második felében indult el a szocialista országok közös űrkutatási programja Interkozmosz néven. Ennek a programnak a keretében lehetőséget kaptak a szocialista tagállamok, hogy egy-egy pilótájuk feljusson a világűrbe a Szojuz űrhajókkal.

A feladatra jelentkező vadászpilótáknak egy sokrétű szűréseken kellett átesniük. Farkas Bertalan is jelentkezett az űrprogramra, és 1978-ban kiválasztották az első magyar űrhajósnak. Tartalékos űrhajósnak Magyari Bélát jelölték ki. 

kilövés
Több probléma is akadt a kilövés előtt/Fotó:MW Arrchív

Nem volt zökkenőmentes a kilövés

Farkas Bertalan és Magyari Béla kiképzése 1978-ban kezdődött a Moszkva melletti Csillagvárosban. Farkas Bertalan minden fizikai és mentális gyakorlaton sikeresen helytállt. Egy probléma azonban akadt: túl sovány volt. Ezért szkafanderébe ólomsúlyokat raktak, hogy elérje a szükséges súlyhatárt.

A tervek szerint a Farkas Bertalant szállító űrhajó kilövése 1979-ben lett volna, de ezt lefújták egy technikai hiba miatt. Végül 1980. május 26-án, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor történt meg a kilövés a Kazahsztánban található Bajkonur űrközpontból.

Farkas Bertalan történelmet írt

Farkas Bertalannak köszönhetően Magyarország lett a hetedik nemzet a világon, akinek tagja kilépett az űrbe.

7 napot, 20 órát és 45 percet töltött fent az űrben az első magyar űrhajós. Ez idő alatt számos tudományos kísérletben vett részt a Szaljut-6 szovjet űrállomáson. Többek között az űr emberre gyakorolt hatásait vizsgálta, így sokat segített a jövő űrhajósainak.

Hazatérése után igazi hősként ünnepelték. Minden újság róla szólt. Az országot ellepték az űrutazásához kapcsolódó emléktárgyak. Sok Farkas Bertalan úttörő-őrs alakult. Álmodozó gyerekek példaképe lett, hisz egy egész nemzetnek bizonyította be, hogy magyarként is el lehet jutni a csillagokba.

Pontosan 45 évig nem lőttek ki magyar űrhajóst. Néhány hét múlva ez azonban megváltozhat, Kapu Tibor kilövését június 8-ra tervezik.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.