Mint arról a Bors is beszámolt, A. Tibor karateedző 2024 nyarán tábort szervezett gyermekek számára. A férfi a felesége kíséretében 40 gyermeket elvitt a szolnoki kalandparkba, ahol a vád szerint nemes egyszerűséggel felrúgott egy hétéves kisfiút. Mindezt rögíztették a létesítmény kamerái, a felvételeket pedig a park vezetősége nyilvánosságra hozta. Így robbant ki az országos közfelháborodás kiváltó ügy. A karateedzőnek a tette miatt a bíróságon kell felelnie.
Az interneten közzétett videót egy gyakorlott harcművész is látta, aki úgy döntött, az édesanya, Judit, illetve a kisfiú, Rolika mellé áll. Szűcs Tibor a Borsnak elmondta: 47 éve karatézik, igaz, egy másik irányzatot képvisel, mint A. Tibor.
Mindegyik harcművészeti stílusnak közös a gyökere, ezért is döntöttem úgy, hogy kifejezem a felháborodásomat. Én magam is évtizedek óta foglalkozom gyerekekkel, A. tettében pedig egyértelműen kizárólag a brutális fegyelmezést láttam
– fejtette ki az egyetemi szakedzői végzettséggel is rendelkező harcművész.
- Úgy vélem, mindenki hibázhat, de egy hétéves gyermeket ilyen súlyosan bántalmazni mindenképpen elfogadhatatlan. A bíróságon többször elhangzott, hogy A. álláspontja szerint egy teljesen bevált technikát alkalmazott, amit ő már több ezerszer végrehajtott, mégpedig a lábsöprést. Le kell szögeznem, hogy amit ez az ember művelt, annak semmi köze a lábsöpréshez! Ő egyszerűen megfogta a gyermek bal felsőkarját, majd mindkét lábát kirúgta, ennek következtében a gyerek lábai felrepültek, szinte a fejénél magasabbra – mondta Szűcs, és hozzátette: ezek után A. Tibor Rolika karját elengedte.
- Hogy ezt miért tette, arra csak ő maga tud válaszolni. A cselekedete köszönő viszonyban sincs sem a harcművészettel, sem a karatéval, sem a szakmaisággal. Hogy a gyermeknek nem történt baja, az egy óriási szerencse.
A harcművész a felvetésünkre, hogy A. védőjének érvelése szerint, ha a gyakorlott karateedző sérülést akart volna okozni a hétéves, nyilvánvalóan lényegesen gyengébb fizikumú gyermeknek, akkor sérülést is okozott volna – meggyőzőnek tűnik, de ez az állítás egyszerűen nem igaz.
- Ha egy lábsöprés során nem akarom, hogy az ellenfél megsérüljön, akkor fogom a karját és leteszem a földre. A. esetében egy hétéves, nem is karatézó kisfiúról volt szó – magyarázta a harcművész.
Szűcs Tibor arra is kitért, hogy harcművészet világában elfogadható a fizikai fegyelmezés, de az semmilyen körülmények között sem lehet brutális.
Minden gyermek más egyéniség, az edzőnek pedig ezt figyelembe kell vennie. Ismernie kell a tanítványait, és az adottságok figyelembevételével kell a fegyelmezési eszközt kiválasztani. Én például fekvőtámaszt csináltatok a gyerekekkel, vagy leveszem a karateövet a derekamról, és egy jó nagyot rácsapok a saját lábamra, mondván, ez a varázsövem. Ha valaki nem fegyelmezett, éppen csak rásuhintok a fenekére, de ügyelek rá, hogy ne okozzak neki fájdalmat.
Egy másik megoldás, hogy a gyermeket leküldöm fekvőtámaszba, de nem engedem, hogy letegye a térdét. 2-3 percig mosolyog és nevetgél, de 5 perc múlva már biztos nem. Ez kellő ráhatás és a harcművészet szellemiségével összeegyeztethető– mesélte Tibor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.