Biztonság?

Rossz hírünk van: így kémkedik utánad a Google

Létrehozva: 2025.05.11.

A keresőóriás szerint ezzel csak nekünk segít. Az más kérdés, hogy többen úgy érzik: eléggé aggályos módon teszi mindezt a Google... Biztonságban van a telefonunk?

Gyakorlatilag attól a pillanattól kezdve, hogy már nem csak egy egyszerű telefon, hanem egy miniszámítógép lapul mindenki zsebében, tehát mondhatni, az első okostelefonok megjelenése és elterjedése óta ott motoszkál a felhasználókban a kérdés: vajon mennyit tud rólunk ez az okos kis készülék, és rajta keresztül a mögötte álló óriáscégek? Az hosszú ideje ismert, hogy a Google-kereséseink, közösségi médiás jelenlétünk és egyéb netes tevékenységeink alapján olyan precíz profilt alkotnak mindenkiről a cégek, hogy gyakorlatilag előbb tudják, mit szeretnénk venni, mint mi magunk.

telefon, okostelefon, mobiltelefon, Samsung, mobil
Már a képernyőmentéseinket is végignézi a Google. Örülünk ennek? Fotó: Pexels

Mit lát a Google és mit nem?

Pár hónapja írtunk arról, hogy a Google észrevétlenül beletett egy olyan funkciót az Android-rendszerekbe (SafetyCore), ami gyakorlatilag minden, a készüléken lévő fotót végignéz, és sértő vagy korhatáros tartalmakat keres. Ekkor hangsúlyozták: mindezt kizárólag biztonsági céllal teszik. Később ez kiegészült azzal, hogy az ilyen fotókat az Android üzenetküldő alkalmazása azonnal el is homályosítja, sőt, az adott telefonszám blokkolását is lehetővé teszi. Noha elsőre kifejezetten jónak tűnik az elképzelés, sokan aggodalmukat fejezték ki, hiszen itt nem valamilyen közösségi felületről van szó, nem is felhő alapú tárolásról, hanem a saját telefonunkon pihenő, privát felvételek monitorozásáról.

Most egy egészen hasonló, ismét a képeinket megfigyelő funkcióval bővítette a szolgáltatásait a Google, ami a mesterséges intelligencia segítségével nézi végig az összes képernyőmentést, amit készítettünk, és megpróbál az azokon található információkból helyadatokat kiszűrni, és azokat lementeni a telefonunkra. És itt nem olyan helyadatokra kell gondolni, hogy mi épp hol tartózkodtunk, amikor az adott képernyőmentést csináltuk, hanem a mentésből magából mi szűrhető ki – azaz ha van rajta szöveg, ami helyet említ, vagy van fotó, amiről beazonosítható az adott hely.

A Google azzal magyarázza a funkciót, hogy sokan nem könyvjelzőkkel mentenek le maguknak online tartalmakat, csak képernyőmentéseket csinálnak, például kirándulóhelyekről vagy éttermekről – a keresőóriás pedig azt szeretné elérni, hogy ezek a magunknak elmentett helyek rögtön megjelenjenek a térképalkalmazásunkban.

Van, aki szerint ez egy nagyszerű segítő eszköz, míg más biztonságtechnikai rémálomként tekint rá. Nos, mindenki döntse el maga, nála melyik kategóriát erősíti...

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek