Cunami

A földrengés, ami megrázta a Föld tengelyét, és megrövidített egy napot

Létrehozva: 2025.05.04. 12:30

A 2004. december 26-i indiai-óceáni cunamit a világ soha nem felejti el: több mint 230 ezer ember halt meg 14 országban. Azonban amit kevesen tudnak: a katasztrófa olyan erőteljes volt, hogy még a Föld forgását is megváltoztatta.

A 9,1-es erősségű földrengés Szumátra partjainál nemcsak hatalmas cunamit váltott ki, hanem bolygószintű változásokat is okozott. Több mint 230 000 ember halálát okozta 14 országban a cunami és a földrengés, de túl a nyilvánvaló pusztításon, amit maga után hagyott, a NASA tudósai felfedezték, hogy a földrengés hosszan tartó hatással volt magára a bolygóra is.

A földrengés hatására teljesen új korszak indulta természeti katasztrófák megfigyelése terén.
A földrengés hatására teljesen új korszak indult a természeti katasztrófák megfigyelése terén  Fotó: unsplash

A NASA Jet Propulsion Laboratory adatai szerint a rengés megroppantotta a Föld tömegének eloszlását, ami megváltoztatta a tengely körüli forgását.

Richard Gross geofizikus elmondása szerint a Föld kissé megdőlt a tengelyén, és gyorsabban kezdett forogni. Ennek következtében a nap hossza 2,68 mikro­másodperccel lett rövidebb, ami kevesebb, mint egy pislogás. Bár ez az idő szinte felfoghatatlanul kicsi, a jelenség rámutat arra, milyen érzékeny a Föld rendszere a geológiai erőhatásokra.

A földrengés alatt egy 1600 kilométeres törésvonal mozdult el, hatalmas víztömegeket mozgatva meg, amiből a pusztító szökőár keletkezett. Eközben a földkéregben bekövetkezett átrendeződés megváltoztatta a bolygó tehetetlenségi nyomatékát is.

Alapjaiban változtatta meg a tudományt a 2004-es földrengés

A Brit Földtani Intézet szerint a rengés világszerte hatást gyakorolt a szeizmikus aktivitásra, hiszen a szeizmométerek még napokkal később is érzékelték a föld belső remegését. A tudósok mai napig ennek a földrengésnek a hosszútávú hatásait vizsgálják.

A NASA műholdas mérései megerősítették, hogy a földrengés tartósan megváltoztatta a Föld tömegének eloszlását. Ez a tudományos áttörés a tragédiából tanulva új korszakot nyitott a földrengés- és cunami-figyelésben: új szenzorokat, műholdakat és korai riasztórendszereket telepítettek az Indiai- és Csendes-óceán térségében.

Az ehhez hasonló események bolygónk dinamikus természetére emlékeztetnek bennünket. A Föld nem egy statikus kőgömb, hanem egy állandóan mozgó és változó rendszer. Még egyetlen esemény is, ha elegendő energiát ad, meglepő módon megváltoztathatja a viselkedését

– idézte Gross szavait a LadBible.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek