Méhen belüli agyvérzés következtében a központi idegrendszerét ért károsodással, koraszülöttként látta meg a napvilágot egy kislány. Az ötéves Emma bal oldalának mozgásképessége gyengébb, de egy különleges robotterápia segítségével jelentősen fejleszthető.
Emma egy mosolygós, életvidám, ötéves kislány. Az ép gyerekekkel közösen jár óvodába. A kis társai tudják, hogy Emma „különleges csizmát visel”, és éppen ezért fogócskázás közben vigyáznak rá, nehogy valami baleset érje. A kislány minden foglalkozáson részt vesz a többiekkel. Ezt annak ellenére teszi, hogy koraszülöttként jött a világra, miután méhen belül agyvérzést kapott, és ezáltal a központi idegrendszere károsodott.
A gyermek bal oldalának mozgásképessége lényegesen gyengébb a jobbnál, igaz, a születése óta a gyógytornának köszönhetően sokat javult. Egy ideje a Bethesda Gyermekkórházban működő Robotterápiás Központba jár terápiára, ez pedig ugyancsak jelentős fejlődést eredményezett.
Május 8-án a részlegben sajtótájékoztatót tartottak, ahol elhangzott: a kislányt választották a kórház 1 % kampányának nagykövetének. Most bárki felajánlhatja az intézmény alapítványa számára az adója egy százalékát.
Ha a gyermektől megkérdezik, mi a kedvenc elfoglaltsága, mosolyogva mondja: a robotozás.
Szeretek ide járni, mert itt sosem unatkozom
– mesélte a Borsnak huncut mosollyal.
Joó-Gyuricza Kata, Emma édesanyja elmondta: Ha Emma nem koraszülöttként születik, nem végzik el rajta az ultrahangos vizsgálatot, és nem derül ki időben a rendellenessége, csak akkor, amikor már látványosan megmutatkoztak volna a nehézségei.
Az első pillanattól kezdve tudtunk célirányosan készülni Emma nevelésére. A bal karján és a lábán is segédeszközt visel, hogy megtanulja helyesen tartani a lábát. Szépen jár és ugrál, de a célunk, hogy az állapota a későbbiekben se jelentsen akadályt
– magyarázta az édesanya.
Addig küzdünk, amíg a maximumot ki nem hozzuk a gyermekemből. Szeretném, hogy mindenre képes legyen, amire az ép társai. Például az autóvezetésre
– árulta el Kata.
Emma jógázik, néptáncol, lovagol. A kezét azonban még nem tudja 100 százalékosan használni. Nem képes kifordítani a csuklóját, hogy a tenyere felfelé nézzen. Ez több mindenben, például a cipője bekötésében is akadályozza.
Tudja, hogy számára bizonyos tevékenységek nehezebbek, de nem érzi magát betegnek. Az óvodában is minden foglalkozáson részt vesz
– fejezte be az édesanya.
Pankotay Anna, a Bethesda Gyermekkórház Robotterápiás Központ vezető terapeutája szerint Emmának minden esélye megvan az erősödésre.
A célunk, hogy a bal oldaláról is tudomást vegyen, vagyis ne csak segítő kézként használja a bal karját, hanem a mindennapi életben aktívan, akár a zoknihúzásban, a cipő becsatolásában, vagy a fésülködésben. A két oldala tulajdonképpen nincs megfelelően összehangolva.
A központban különböző, interaktív játékokkal összehangolt robotok segítik a kis páciensek fejlődését.