Az Index birtokába jutott egy kormánydokumentum.
Most csak a háztartási cikkeket árusító boltokra – mint például a DM, a Rossmann vagy a Müller – vonatkozik az intézkedés! A mosogatószer, a mosópor, a papír zsebkendő vagy éppen a tusfürdő ára csökkenhet. Az Index birtokába jutott most egy kormányzati irat, amely felsorolja a termékkategóriákat,
A kormányzati táblázat tételesen felsorolja azt a 30 háztartási termékkategóriát, amelyekre a kormány új árréscsökkentést tervez bevezetni. A dokumentum szerint a mosószertől a tusfürdőig számos alapvető cikk ára 16-18 százalékkal csökkenhet május közepétől. Úgy értesültek, hogy hivatalosan csütörtökön, a Kormányinfón jelentik be.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden belengette, hogy a kormány hamarosan döntést hozhat egy új árréscsökkentésről, amely a háztartási cikkeket árusító drogériákra vonatkozik. Az intézkedés 30 termékkategóriát érint, köztük mosószereket és tusfürdőket, és várhatóan 16-18 százalékos árcsökkenést eredményez ezeknél a termékeknél.
„Ők adják el a háztartási cikkek több mint 40 százalékát, ennyi a piaci részesedésük. A vegyeskereskedőkre, ahol élelmiszer és nem élelmiszer van, rájuk nem, de mivel a drogériaüzletek jelentős árcsökkentést fognak végrehajtani, ez lefelé fogja nyomni minden termék árát, ők is fognak árat csökkenteni” – mondta a gazdasági miniszter.
A kormány harminc darab termékkategóriát gyűjtött össze, ez több ezer terméket jelent.
Idetartozik például a mosogatószer, a mosópor, a papír zsebkendő vagy éppen a tusfürdő. De az Index birtokába jutott most egy kormányzati irat, amely tételesen felsorolja a termékkategóriákat:
Információink szerint a kormány csütörtökön jelenti be az új árréscsökkentést a Kormányinfón. Bár még nincs hivatalos döntés,
feltehetően május közepétől szeptember elejéig lesz érvényben az árréscsökkentés.
Márciusban a fogyasztói árak a várakozásokhoz képest sokkal kedvezőbb mértékben, 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Bár akkor az élelmiszer-árrésstop hatása még csak részleges volt – a kormányzati intézkedés március 17-től lett effektív –, februárhoz képest márciusban az élelmiszerek ára változatlan maradt, és februárhoz képest márciusban a fogyasztói árak sem változtak.
Ezzel szemben januárban az élelmiszerek 1,9, februárban 1,2 százalékkal drágultak. Így kijelenthető, az intézkedés megtörte az év első két hónapjában megfigyelhető élelmiszer-drágulást. Az árrésstop hatását az elemzők alábecsülték, tényleges érvényesülése jóval meghaladta a várakozásokat.