Mintha egy napra megállt volna az élet az Ibériai-félszigeten: földön maradt légi járatok, megbénult metrók, megszakadt mobilkommunikáció és lehalt bankautomaták. Arra még mindig nincs egyértelmű válasz, hogy mi lehetett a hétfői portugál és spanyol nagy áramszünet kiváltó oka.
Április 28-án, hétfőn országos szintű áramszünet sújtotta Portugáliát és Spanyolországot, melynek következtében több millió ember maradt elektromos áram nélkül. A portugál és spanyol nagy áramszünet utáni reggelen szinte mindenütt helyreállt a szolgáltatás. Spanyolországban április 29-én reggel fél hétre már 99 százalékos állapotban volt, míg a portugál villamosenergia-hálózat tökéletesen stabilizálódott – közölték az ottani szolgáltatók.
Az áramszünet miatt sportközpontok, pályaudvarok és repülőterek váltak ideiglenes menedékhelyekké, emberek milliói tértek úgy nyugovóra Spanyolországban és Portugáliában, hogy nem tudták mi lesz másnap, ahogy azt sem, hogy mi okozta a nagy áramszünetet. Ez utóbbi kapcsán másnap reggel sem lettek okosabbak azok, akiknek az életét megkeserítette a leállás.
Soha nem volt még teljes rendszerösszeomlásunk. Spanyolország elektromos hálózata mindössze öt másodperc alatt 15 gigawattot veszített, ami az országos igény 60 százalékának felelt meg. Az illetékes hatóságok még vizsgálják a történteket, de egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy kibertámadás történt volna
- mondta Pedro Sanchez, spanyol miniszterelnök a nagy áramszünet kapcsán.
Luís Montenegro, portugál miniszterelnök szerint "egyértelmű, hogy a hiba nem a portugál hálózatban keletkezett." A portugál hatóságok is kizárják a hackertámadás esélyét, a REN (Rede Eletrica Nacional) nevű, helyi energiavállalat azonban előállt egy elmélettel a nagy áramszünet okait illetően, amiről a BBC arról számolt be. Az elmélet szerint a Spanyolországban tapasztalható szélsőséges hőmérsékleti ingadozások miatt rendellenes rezgések keletkeztek a nagyon magas, 400 kW feszültségű vezetékekben. Ezt a jelenséget indukált légköri vibrációnak nevezik, ami szinkronizálási hibákat okozhatott az összekapcsolt európai elektromos rendszerek hálózata között.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ezeket a rendellenesen rezgéseket a hálózat biztonsági rendszere vészhelyzetként érzékelte, ezért automatikusan lekapcsolt több vonalat, hogy megelőzzön egy még nagyobb bajt.
A nagy áramszünet mögött megbúvó okokról António Costa, az Európai Tanács elnöke közölte: nincs arra utaló jel, hogy kibertámadás történt volna. Hozzátette: mindkét ország hálózati üzemeltetői dolgoznak az okok feltárásán.