Dr. Rényi-Vámos Ferenc: Nem kizárt, hogy egy koronavírusban károsodott tüdőt is ki lehet cserélni

Dr. Rényi-Vámos Ferenc: Nem kizárt, hogy egy koronavírusban károsodott tüdőt is ki lehet cserélni

egészségügy
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 04. 20:15
A tüdőtranszplantáció igen fejlett orvostechnikai hátteret igényel, mely Magyarországon már 2015 óta rendelkezésre áll. A szakemberek mára már 101 ilyen sikeres operációt hajtottak végre. A fejlett technológiának hála a műtüdő kezelés is sikerrel működik, mely most a koronavírus-járvány idején is eredményesen bevethető.
Bors

A mai jubileumi sajtótájékoztatón Prof. Dr. Kásler Miklós beszélt a mára már 101-re nőtt sikeresen elvégzett magyar tüdőtranszplantációkról. A tájékoztatón jelen volt Prof. Dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet igazgatója, Dr. Rényi-Vámos Ferenc, a Mellkassebészeti Központ vezetője és Prof. Dr. Elek Jenő osztályvezető főorvos is. Dr. Rényi-Vámos Ferenc a sajtótájékozttaó után külön válaszolt a Bors kérdéseire is.

sikeres fejlesztés eredménye

Dr. Rényi-Vámos Ferenc, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika igazgatója és az Országos Onkológiai Inétezet Mellkassebészeti Központ vezetője szerint a magyar kormány részéről hatalmas fejlesztés volt, hogy a program 1 milliárd forintból el tudott indulni.

2015 előtt még Bécsbe kellett kivinni a betegeket, ma már erre nincs szükség. A környező országok jelentős részében ilyen műtétekre a mai napig nincs lehetőség.Ez egy igen magas szintű orvosi technika, ami jelzi a magyar egészségügy fejlettségét – emelte ki a mellkassebész.

hatalmas megterhelés a szervezetnek

Tüdőátültetést olyan betegeknél kell végezni, akik valamilyen végstádiumú tüdőbetegséggel küzdenek.

Ezek a betegek oxigénpalack segítségével lélegeznek és semmilyen fizikai aktivitásra nem képesek. A műtét után bicikliznek, hegyet másznak, disznót vágnak, vagyis visszakapják az életüket – magyarázta Dr. Rényi-Vámos Ferenc a Borsnak.

– Ez egy óriási nagy műtét, ami hatalmas megterhelést, és nagyon komoly szakmai kihívást jelent. A könnyebb műtétek hat óra alatt vannak készen, míg egy nehezebb műtét tíz-tizenkét óráig is tarthat. Daganatos megbetegedéseknél nem lehet átültetni a tüdőt – mutatott rá a Mellkassebészeti Központ vezetője, aki szerint nem kizárt, hogy egy koronavírusban károsodott tüdőt is ki lehet cserélni.

Nem mindegy, milyen a donor

Az változó, hogy egy betegnek mennyit kell várnia egy donorra, de általában a listára kerülést követő egy éven belül sikerül.

– A transzplantált betegek rendszeresen járnak kontrollra és életük végéig kilökődést gátló gyógyszereket kell szedniük, ami mellett teljes értékű életet tudnak élni. Volt betegünk, aki új tüdővel mászta meg a Kilimanjarot

A donorfelajánlás esetén a legfontosabb, hogy egyezzen a vércsoport, de a testméret is lényeges, hiszen a mellüreg egy zárt doboz és nem tudunk az eredetitől sokkal nagyobb tüdőt betenni. Egy két méteres férfi tüdeje akár kétszer akkora is lehet, mint egy 150 centiméteres törékeny nőé – világított rá Dr. Rényi-Vámos Ferenc.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.