Aktuális

Riport a halálsoron – Örökre a börtön lesz az otthonuk

Bors

Létrehozva: 2018.08.19.

Egy elszeparált, ismeretlen világba nyertünk betekintést, méghozzá egy olyan ember szemével, aki maga is a börtön falain belül éli a fél életét.

Budapesti Fegyház és Börtön csillag alaprajzú a szegedi és a váci fegyházakhoz hasonlóan. Ez a típusú elrendezés a legpraktikusabb börtönként. Itt tölti szolgálatát Takács Ádám hadnagy, nevelő reintegrációs tiszt, aki az életfogytosok mindennapjaiba avatta be a Bors munkatársait.

Felerősödő öngyilkossági hajlam

Az „A” objektumon belül két körlet van: a jobb és a bal csillag. A bal csillagban átlagosan 550 fogvatartottat helyeznek el. A jobb csillag két szárnya a heti rendszerességű országos körszállítások helyszínét biztosítja, a harmadik szárnyat 2015-ben adták át, ez 44 fő befogadására alkalmas. Itt kapott helyet az úgynevezett Hosszúidős Speciális Részleg, a HSR, amelyben 8 embert tudnak elhelyezni.

– A HSR körlet el van szeparálva, ide kerülnek, akiket 15 évre vagy akár többre ítéltek, zömében az életfogytiglanosok az elsőfokú döntés megszületése után. Mindig krízis elfogadni ilyen súlyos ítéletet, ezért ez magasabb biztonsági kockázatot jelent, saját magukra és az őrökre nézve is, hiszen felerősödhet az öngyilkosságra való hajlam vagy a szökés tervezése – tudjuk meg Takács Ádám hadnagytól. Gyakorlatilag ez a speciálisan kialakított és jóval szigorúbban őrzött körlet készíti fel a fogvatartottakat a hosszú börtönévekre. Itt az ágyak, bútorok rögzítve vannak, a cellákat kamerával szerelték fel, és úgy van kialakítva, hogy az elítélt ne tudjon magában kárt tenni.

Ecsetet ragadnak a nehézfiúk

A legtöbb elítéltnél már az előzetes fogva tartás alatt tudatosul, hogy a jövőben a börtön lesz az otthona, ezért hosszú távra rendezkednek be. Motiválja őket, hogy bizonyos engedményeket érjenek el. A jobb csillagban van konditerem, kimehetnek sétálni, a konyhába vagy növényeket gondozni, és mivel nincs lehetőség internetezni, ezért a könyvtárnak és az olvasásnak is fontos szerepe lesz.

– Azok is sokat olvasnak, akik korábban nem vettek a kezükbe egyetlen könyvet sem. Az elítéltek 80 százalékánál felerősödik az olvasás vagy a művészetekre való igény. Van, aki fest vagy origamizik, az őrök időnként vezetnek ehhez hasonló művészeti szak­köröket, ez pszichikailag is segít eltölteni az időt – mondja Ádám.

Információ a külvilágról

Hullámzóan visszatér a raboknál az ítélet súlya, ahogy telik az idő és akadozik a kapcsolattartás a családtagokkal. A hétvégék és az ünnepek a legnehezebb időszakok, mert akkor nincsenek foglalkozások. Három fő dolog motiválja őket: a szülőkkel vagy a gyerekekkel való kapcsolattartás és az esetleges szabadulás lehetősége. Még ha messze van, akkor is tervezgetik, a remény mindenkiben él. És kell az információ a külvilágról.

– A kapcsolattartás a családtagokkal egy plexiüvegen keresztül történik, és vágynak rá, hogy meséljenek nekik, mi van kint, legalább a szűkebb környezetükben – tudjuk meg a hadnagytól. Az is kiderül, hogy a súlyos büntetés ellenére itt sem gyakoribb az öngyilkosságok száma, a Budapesti Fegyházban még soha nem fordult elő. Ehhez persze fontos a nevelőtisztek munkája. Egy vezető nevelőnek kell legyen pszichológiai és pedagógiai képessége, hogy segítsenek túlesni az elítélteknek a nehezebb időszakokon. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek