Kutyaszántúra - Reggelre deres lett Kitty orra

Kutyaszántúra - Reggelre deres lett Kitty orra

túra
PUBLIKÁLÁS: 2018. április 20. 12:30
Mínusz 20 fokban éjszakáztak a befagyott tó felett.
Hu-Zo

Volt elég idő gondolkodni azon, mi az, ami igazán számít az életben – mondja a magyar lány, aki négy napon át kutyaszánozhatott a sarkvidéken.

Teljesült a 25 éves Zaja Kitty álma: megcsinálta a kutyaszántúrát az Északi-sarkvidéken. Az április közepi kalandra 144 országból 4573-an jelentkeztek, Magyarországról 47-en, de csak 24-en vehettek rajta részt. Kitty, aki hétfőn ért haza, egy évvel ezelőtt is próbálkozott már, akkor sikertelenül. Most boldogan tarthatott élménybeszámolót.

– A Fjällräven Polar nevű túrára a netre feltöltött fotókkal vagy videóval lehet jelentkezni, és én egy vicces összefoglalót készítettem, hogy mi történt velem az egy év alatt – kezdte a legelején Kitty. – Ha a zsűrinek tetszik a jelentkezés, akkor egyenes ágon bent vagy a kiválasztottak társaságában.

A másik út az online szavazatok gyűjtése, amire egy hónapig van lehetőség. Én ezt választottam. Tavaly 400 vokssal maradtam le, de idén 38 110-zel a második legtöbbet kaptam, csak egy indiai fiú elő­zött meg.

Kitty édesanyja 1989 óta huskytenyésztő, most négy kutyájuk van, közülük az egyik épp kicsiket vár. A lány – mint tavaly decemberben megírtuk – a szőrükbe kapaszkodva tanult meg járni, és volt kutyaszánjuk is, úgyhogy ez a közlekedési forma sem volt új a számára. 

– A kintlétünk első napja csapatépítéssel telt, és kaptunk egy 70 literes túrahátizsákot minden felszereléssel, hótaposóval, nagykabáttal. Aztán jött egy szóbeli felkészítés a hidegről, a melegről, a tűzgyújtásról, a kutyákról, az extrém helyzetekről. Nemcsak egymással ismerkedtünk meg, hanem a kutyaszán irányításának fortélyaival is – mesélte a lány. – Másnap találkoztunk szánhúzó barátainkkal, akikből mindenki hatot-hatot kapott, majd a sátorfelállítást gyakoroltuk. A huszonnégy szerencsés négyfős csoportokba volt osztva, minden csoportra jutott egy vezető. Mivel nekem volt a legnagyobb tapasztalatom a csoportomban, én voltam az élen. A vezető általában 20 méterrel ment előttem, de volt, hogy egy kilométerre is eltávolodott.

A túra Észak-Norvégiából, Tromsøből indult, és a tundrán át a cél a 300 kilométerre lévő svéd Kiruna volt. Első nap 80 kilométert teljesítettek.  

– Hálózsákban és sátrakban aludtunk, éjszaka mínusz 20 fok volt. Az út során talán egy necces helyzet volt, amikor egy olyan befagyott tavon állítottuk fel a sátrat, amin egy méter magasan állt a hó. Ébredéskor azt hittem, hogy megfagytam, mert még az orrom is deres lett. Általában reggel 10-kor indultunk és délután       5–6-ig mentünk átlag 10–12 kilométeres sebességgel, és csak egyszer álltunk meg. A kutyákat természetesen nekünk kellett ellátni.

Vízhez a reggeli hó felolvasztásával jutottak, és gyorsszárított ételeket ettek, amit forró vízzel kellett felengedni. 

– Nem volt rossz, de azért nagy öröm volt, hogy a mamám itthon túrógombóccal várt. Az egész óriási élmény volt, rengeteget lehetett tanulni nem csak a természetről, a túlélésről, de önmagunkról is. Volt elég idő gondolkodni azon, mi az, ami igazán számít az életben. Elképesztő emberekkel csináltam végig ezt az utat, akik a világ legkülönbözőbb pontjairól érkeztek más-más háttérrel, mégis életre szóló barátságok születtek – lelkendezett Kitty. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.