Sok embernek okoz gondot a súlycsökkentés és eszünkbe se jut, hogy ezért az otthonunk is felelős lehet. Két amerikai kutató a közelmúltban bebizonyította: a lakhelyünk komolyan befolyásolja az étkezési szokásainkat és a testsúlyunkat - írja a Daily Mail.
1. Pakoljon okosan!
Dr. Wansink szerint a legláthatóbb étel a legvonzóbb számunkra. Érdemes előrepakolni a hűtőbe a szép, friss és egészséges ételeket, és hátrébb tenni a testünkre károsabb készítmények.
2. Ne vásároljon fölöslegesen!
A boltokban rendszeresen találkozhatunk egyet fizet kettőt kap ajánlatokkal, nem beszélve a kedvezményesebb áron megvásárolható, nagy kiszerelésű termékről. A szakértő szerint ne pakoljak tele fölöslegesen a kosarát ilyenekkel, mert otthon nagyobb lesz a kísértés az evésre.
3. Rakja el a fölösleget!
A legtöbb ember hajlamos nagy adagokat főzni, néha akár 4-8 emberre valót is. Az étel elkészülte után fogjuk meg az elkészült fogás felét és rakjuk el egy dobozba, így vizuálisan sokkal kevesebbnek tűnik a kész étel, és így nem akar majd többet enni, mint amennyit valójában kíván.
4. Váltson egészségesebbre!
Fontos, hogy a környezetét is alakítsuk át az egészséges életmódhoz. A káros anyagokat tartalmazó ételeket dugja el, és hagyja elől a lakásban gyümölcsöt és zöldségeket.
5. Kisebb edényeket használjon!
Statisztikailag bizonyítottabb, hogy kevesebbet esznek azok az emberek, akik kisebb méretű tányérokban tálalnak. A repetázás ellen a szakértő szerint a legjobb megoldás, ha az étel és tányér színe megegyezik, mert akkor a kérek még elmarad.
6. Használjon hosszú poharakat!
Ha az emberek egyenes, hosszú poharakból isznak, kevesebbet fogyasztanak, mintha egy kisebb, de teltebb pohárból tennék. Gyümölcslevet, cukros üdítőt kizárólag ilyenből fogyasszon.
7. Rendezze meg a jelenetet!
A zene és hangulatvilágítás nemcsak a romantikus jelentekhez teremthetnek hangulatot, hanem az evéshez is. Egy kísérlet bebizonyította, hogy a gyorsétteremben a jazzt hallgatók 18 százalékkal kevesebbet ettek, mint akik a rock & rollt hallgattak.
8. Tálaljon okosan!
Gyakran hallja, hogy érdemesebb kis evőeszközt használni az evéshez? A pszichológus szerint ez tévedés: mivel lassabban haladunk az evéssel, kisebbnek érezzük az adagot. Helyette használjunk normál méretű evőeszközt, csak az adagokat csökkentsük.
9. Felejtse el a tálaló asztalt!
Vigye át a tálaló asztalát a nappaliba, mert ott sokkal inkább tárgyként fogja kezelni, mint az evéshez szükséges eszközként.
10. Kapcsolja ki a tévét!
Már vagy ezerszer hallottuk ezt a tanácsot, de tényleg működik! Ha tévénézés közben eszünk, akkor nem az evés aktusára figyelünk, hanem a műsorra, ami elvonja a figyelmünket az étkezésről, így többet eszünk, mint amire valójában szükségünk van.
11. Edzőruhát az ágy mellé!
Esténként rakja ki az ágya mellé a másnapi edzőrcuccot, mert ébredés után ez lesz az első dolog, amit meglát, így nagyobb eséllyel megy el sportolni, hiszen ha nem kell külön előkészületeket tenni a reggeli tornához, könnyebben tartja magát az eredeti tervéhez.
12. Mérje magát!
Gyakran hallhatja azt, hogy ne lesse folyton a méreget, de a kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik tartósan fogytak, rendszeresen ráálltak a mérlegre. Tartsa fix helyen, elől, mert akkor szokássává válhat a súlymérés.