Vannak, akik hitelből oldják meg a karácsonyt. Az adatok szerint sok a panasz a fogyasztási hitelekhez kötődően. Mire ügyeljünk, ha mégis a banki kölcsön mellett döntünk?
A pénz hiánya különösen gyötrelmes az ünnepek idején, hiszen mindenki szép ajándékkal akarja meglepni szeretteit. Azok, akik még nem tapasztalták meg a bőrükön, milyen egy évekig, évtizedekig tartó, nehezen fizethető tartozás terhe, könnyebben ugranak fejest egy jól hangzó kölcsönbe.
És persze azok is felvállalják ezt, akik minden áron tárgyi ajándékokkal akarják kifejezni szeretetüket. Mivel a megfigyelések alapján nem csökken a fogyasztási hitelekhez kötődő ügyfélpanaszok száma, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) decemberben kommunikációs kampányban hívja fel a figyelmet arra, hogy körültekintően adósodjunk el az év végén.
Mi lesz évek múlva?
Sokan rövid lejáratú, kis összegű fogyasztási hiteleket igénybe véve vásárolnak ajándékokat. Fontos, hogy kellő körültekintéssel mérlegeljék anyagi lehetőségeiket és teherviselési képességüket. Annak érdekében, hogy később se jelentsen súlyos anyagi terhet a törlesztés, alapvető fontosságú, hogy a hitelszerződés aláírása előtt tájékozódjanak a fogyasztási hitel jellemzőiről, s a hozzájuk kapcsolódó esetleges egyéb kötelezően igénybe veendő pénzügyi termékről.
A nagyon drága a késedelmi kamat
Sokan változatlanul nem látják át, hogy egy 0 százalékos kamatú fogyasztási hitelnek is lehetnek költségei. A hitelek tényleges terhét nem a kamat, hanem a valamennyi költséget összefoglaló Teljes Hiteldíj Mutató (THM) jelzi. Gyakori ügyfélpanasz, hogy azért nem kaptak kellő tájékoztatást a hitelfelvételkor, mert az áruhitelt az áruházban, a közvetítőként eljáró értékesítőnél igényelték.
Célszerű a hitelszerződés aláírása előtt mindenképpen elkérni és alaposan átolvasni a szerződéses feltételeket. Késedelem esetén a felszámított késedelmi kamat az eredeti hiteldíj többszöröse lehet, ennek mértékéről is jó tájékozódni.
Személyi kölcsönnél is veszélybe kerülhet az ingatlan
A személyi kölcsönöknél késedelmes teljesítés, nemfizetés esetén a pénzügyi intézmény az – esetlegesen a hitelfelvételhez bevont – adóstárstól, kezestől is követelheti a tartozást. Célszerű a havi törlesztési határidők előzetes áttekintése is, hogy azok ne essenek korábbi napra, mint amikor például a fizetés megérkezik. Ellenkező esetben az ügyfélnek a késedelem miatt többletköltsége keletkezhet.
Sokak téves ismereteivel ellentétben a hiteltörlesztés elmaradása esetén a személyi kölcsönöknél is veszélybe kerülhet az adós ingatlantulajdona: a végrehajtási eljárásban az ingóvagyon mellett végső esetben ez is lefoglalható.
(Még több hasznos információ: www.mnb.hu, Karácsonyi pénzügyek)