Emberölés kísérletéért szerdán hét év börtönre ítélte a Budapest Környéki Törvényszék Vajtai Pált. Nem ez az egyetlen, országos visszhangot kiváltó ítélet az utóbbi évek magyarországi igazságszolgáltatásában.
Vajtai Pál, a vácszentlászlói gazda megelégelve a portáját dézsmáló tolvajokat fagyállót kevert meggyborába. A vádban ugyan még csak súlyos testi sértés volt, az ítélet mégis emberölésként született meg: a férfi hét év letöltendő börtönbüntetést kapott. A gazdáért már egy Facebookos csoport is létrejött, akik felháborítónak tartják a bírósági döntést. Büntetését túlságosan súlyosnak tartják, főleg annak fényében, hogy korábbi, nagy vihart kavaró bűnesetekben az igazságszolgáltatás többször is a vártnál jóval enyhébb ítéleteket hozott.
Simon Tibor egykori ferencvárosi válogatott futballistát 2002. április 21-én egy budai szórakozóhely előtt verték meg annyira, hogy két nappal később belehalt sérüléseibe. Az elsőrendű vádlott G. János 12, O. Roland, H. János 10-10, H. Attila pedig 8 év szabadságvesztést kapott első fokon. A későbbi, megismételt elsőfokú eljárásban a bíróság G. János esetében már nem emberölés, hanem halálos eredménnyel végződött testi sértés, a három másik vádlottnál - akik valamennyien annak a szórakozóhelynek a biztonsági őrei voltak, ahol a verekedés történt - garázdaság bűncselekménye miatt mondta ki ítéletét.
A bíróság szerint – bár végig ellentmondó vallomások hangzottak el – egyértelmű volt, hogy Simon nem abba halt bele, hogy négyen is agyonverték, hanem a G. Jánostól kapott utolsó, nagy erejű ütés miatt elesett, és a feje az utca kövezetének csapódott. Ezért G. János 4 év 6 hónap börtönbüntetést kapott, O. Rolandot 1 év 6 hónap, míg H. Jánost és H. Attilát 1 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélték. Vagyis mindegyik vádlott már 2007-ben kiszabadult a rácsok mögül...
2009. február 8-án hajnalban, a veszprémi Patrióta lokálban és a bár előtt szúrták szíven Marian Cozma román válogatott kézilabdázót, aki akkoriban az MKB Veszprém KC kézilabda csapat beállója volt. Rajta kívül még a segítségére siető klubtársai közül két idegenlégiós szenvedett sérüléseket. A gyilkosság ügyében hét embert, míg garázdaság miatt több tucatnyi embert állítottak a Veszprém Megyei Bíróság elé, ahol 2011. június 23-án Raffael Sándort és Németh Győzőt első fokon életfogytiglanra ítélték, kikötve, hogy mindketten leghamarabb 30 év múlva szabadulhatnak. Sztojka ekkor 20 év börtönt kapott.
A Győri Ítélőtábla 2012 áprilisában Raffael és Németh esetében az elsőfokon meghozott életfogytiglanig tartó büntetést 18-18 évre minősítette, Sztojka 20 évét pedig 8 évre enyhítette. Az új ítélet hallattán óriási lett a felháborodás, még Orbán Viktor is felszólalt a Parlamentben, és az erős politikai nyomásnak meglett a hatása: a Legfelsőbb Bíróság azév október 1-én részben megváltoztatta a jogerős ítéletet és a a harmadrendű vádlott, Sztojka Iván büntetését 8 évről 13-ra módosította, továbbá 10 évre eltiltották a közügyektől. Korábban bűnsegédként súlyos testi sértés miatt ítélték, tettét most emberölés kísérletére változtatták. Raffael és Németh büntetését - 18-18 év - szabadságvesztés helybenhagyta a legfelsőbb bírói fórum.
Eva Rezesová 2012. augusztus 21-én hajnalban az M3-as autópályán az X5-ös BMW-jével ittasan, mintegy 165 kilométeres óránkénti sebességgel hátulról belerohant egy személyautóba, amelyben négyen életüket vesztették. Első fokon hat év fogházra ítélték szlovák milliomosnőt, ám 2013. november 22-én pénteken házi őrizetbe került és a másodfokú ítéletig a budapesti Prestige Towers lakóparkban, luxuskörülmények töltötte előzetes letartóztatását. Ügyében Cozmáéhoz hasonlóan egész Magyarország, többek között Rogán Antal egy videóüzenetben is felháborodását fejezte ki. Ettől a történéstől állítólag teljesen függetlenül még a videó kikerülsekor, december 3-án délután, a Budapest Környéki Törvényszék elrendelte az előzetes letartóztatást. 2014. szeptember 11-én, rengeteg jogi csűrcsavar után (Rezesová például azt állította, hogy nem a baleset előtt, hanem az után ivott) a fellebbviteli bíróság végül súlyosbította az elsőfokú verdiktet: 9 év börtönt szabott ki Rezesovára, a vádlott a büntetés kétharmadának kitöltése után szabadulhat legkorábban, jó magaviselet esetén.
Császár Előd, akit manapság már Shane 54 néven lemezlovasként ismer a világ, még 1998 decemberében okozott autóbalesetet Budapesten. Az akkor közismert énekesként rendszeresen a médiában szereplő Császár jelentősen túllépve a megengedett sebességhatárt, beleütközött a vele szembejövő rendőrautóba, amelyben vétlen, 25 éves rendőr a helyszínen meghalt. Az énekes vérében és vizeletében marihuána nyomait mutatták ki, ám azt nem tudták bebizonyítani, hogy az énekes a baleset pillanatában is drog hatása alatt állt. Így 1 év 6 hónap fogházbüntetésre ítélték, amelyet 3 év próbaidőre felfüggesztettek. Emellett 100 ezer forint pénzbírság megfizetésére kötelezték és jó időre eltiltották az autóvezetéstől.