Miközben a világ Párizsra figyel, a terrorizmus elleni harc egész Európára, így Magyarországra is kiterjedt. Két brit állampolgárt fogtak el múlt szombaton a lőkösházi vasúti határátkelőhelyen a Bukarestbe tartó Ister nemzetközi gyorsvonaton.
Csiszér-Kovács Viktória, az ORFK szóvivője a Borssal közölte: a két együtt utazó férfi nem tudta igazolni magyarországi tartózkodásának jogszerűségét és állampolgárságát a békési rendőröknek. Egyiküknél volt ugyan egy angol vezetői engedély, a másiknál azonban még az sem – mindössze egy Koránt adott át a rendőröknek. Előállították őket.
Kiderült, hogy a 44 éves Simon Jonathan K. és a 40 éves Trevor B. neve szerepelt a schengeni körözési rendszerben. Európai elfogatóparancsot adtak ki ellenük, ugyanis nem jelezték az angol hatóságoknak, hogy elhagyják Angliát, pedig erre bírósági ítélet kötelezte őket. Korábban terrorcselekmény finanszírozása miatt egyszer másfél évet, egy másik alkalommal három és fél évet töltöttek börtönben. 2009-ben szabadultak, és az ítélet szerint a szabadulásukat követő tíz évig csak az angol hatóságok engedélyével hagyhatták volna el Angliát.
Trevor B. az egyik leghíresebb iszlám szónok Nagy-Britanniában, londoni mecsetben tartja gyűlöletkeltő beszédeit. Nyíltan vállalta a kapcsolatát az al-Kaida terrorszervezettel. Beszédeiben sokszor dicsőítette az öngyilkos merénylőket, így a New-York-i felhőkarcolók elleni repülős támadást is. Azért nem kapott áprilisban brit útlevelet, mert az angol hatóságok tartottak attól, hogy Szíriába utazik és csatlakozik az Iszlám Államhoz.
A Bors információi szerint Trevor B.-t és társát Budapestre szállították, a Fővárosi Törvényszék dönt további sorsukról. Jelen pillanatban is magyar fogdában őrzik őket, azt nem hozták nyilvánosságra, hogy melyikben.
Csak a véletlen műve volna, vagy ihletadó volt az igen népszerű, ám meglehetősen erőszakos videojátékban feltűnt dátum? A Battlefield 3-ról van szó, arról az epizódról, amelyben Párizsban kell megakadályozni egy terrortámadást. A játékban feltűnő időpont: 2015. november 13. A „felfedezésről” a német Bild számolt be, a gyártó azonban kijelentette: a játékban látható eseménysorozat és a Párizsban történt terrortámadás azonos dátuma mindössze szerencsétlen véletlen.
A virtuális eseménysorozat szerint Párizsban nem sikerül megakadályozni egy nukleáris töltet felrobbantását, emiatt több mint nyolcvanezer ártatlan civil veszíti életét. A történet szerint egy a franciaországihoz hasonló bombát New Yorkban is elhelyeztek a terroristák.
Végh József kriminálpszichológus szerint az efféle videojátékok gyakran erős hatást gyakorolhatnak az egyébként is erőszakos személyiségjegyeket hordozó játékosokra.
– Minél élesebben él valaki a virtuális valóságban, annál erőteljesebben érezheti, hogy az ott megvalósuló dolgok a való világban is működhetnek. Ha a játékos életében sok a mások vagy akár önmaga felől irányuló leértékelés, akkor a játék felerősítheti az agressziót. A játék mintaadó lehet akár olyan fiatal terroristák számára is, mint akik részt vettek a párizsi merényletekben – vélekedett a szakértő. (Jegyzetünk itt.)
Egy harmadik feltételezett merénylő holttestére bukkantak a törmelékek alatt a rendőrök abban a lakásban a Párizstól északra található Saint-Denis elővárosban, ahova szerda reggel nagy erőkkel hatolt be a rendőrség – jelentette az i-Télé francia hírtelevízió. A belügyminiszter korábban nem zárta ki, hogy egy harmadik terrorista is meghalt a rendőrök által indított ostrom kezdetén. Ezzel háromra emelkedett a hét órán át tartó rajtaütésben meghaltak száma, hét embert őrizetbe vettek.