Kevés szó esik ma Magyarországon a férfiak meddőségéről, azonban ez egy olyan kérdés, amivel fontos foglalkozni. Ma hazánkban minden ötödik pár hiába vár babára.
A férfi meddőség helyzetének drasztikus voltát jelzi prof. dr. Ősapay György, a Kaliforniai Egyetem professzora, az MTA nagydoktorának statisztikai elemzése, miszerint a magyar férfiak megtermékenyítő képessége 20 éves távlatban a „megtermékenyítésre alkalmatlan” szint felé mutat. Létezik azonban megoldás a férfiak meddőségének kezelésére, például stressz megelőzésével, öltözködési szokások ésszerűsítésével és készítményekkel.
A nem funkcionális meddőség a férfiakat és a nőket egyaránt érinti. Nem lehet elhallgatni a férfiak meddőségét, muszáj beszélni a csökkent spermiumszám, a gyengült spemaminőség kialakulásának okairól, lehetséges következményeiről és kezeléséről.
Egy zalaegerszegi szülész-nőgyógyász főorvos októberben megjelent kutatása szerint jelenleg a meddőnek vélt párok esetében 60 százalékban „felelősek” a terméketlenségért a férfiak, és csak 40 százalékban a nők. Egy boldog párkapcsolatban nem lehet hiúsági kérdést csinálni a férfi meddőségből, főképp azért, mert számos hatékony megoldás létezik a problémára. Érdemes áttekinteni a spermiumszámot jelentősen, már-már drasztikusan csökkentő kiváltó okokat.
A stressz megelőzésével vagy kezelésével, a környezeti ártalmak kiküszöbölésével, a sportolási és öltözködési szokások észszerűsítésével, a vitaminok és nyomelemek hiányának pótlásával ma már segíteni lehet a férfiak meddőségén. Vannak hatékony alternatív gyógyhatású, nem gyógyszeres készítmények is, amelyek egy amerikai és egy magyar cég együttműködése nyomán kerültek hazai forgalomba – mondta prof. dr. Ősapay György, aki több amerikai egyetemen oktatott és végzett gyógyszerkutatást, és most ottani tapasztalataival idehaza is segíti a babáért küzdő párokat. A szakember hozzátette: a cél a természetes fogamzás és gyermekáldás, de akkor is fontos, hogy a pár tisztában legyen a beavatkozás megkönnyítésének és hatékonyabbá tételének lehetőségével, ha a lombikbébiprogram elkerülhetetlen lesz.
Veleszületett rendellenességek:
– Klinefelter-szindróma – 500 közül 1 férfit érint. Ilyenkor a férfinak a szükségesnél legalább eggyel több női nemi kromoszómája van.
– Recesszíven öröklődő rendellenesség a spermiumvezetékek kétoldali hiánya.
– A szintén recesszíven öröklődő Sertoli cell only-szindróma. Ilyenkor a herékből hiányzik a csírasejteket termelő hám.
– Génhiba miatti meddőségnél a spermiumok teljes hiánya.
– Ivemark-szindróma: a spermaszám normális, de a génhiba miatt azok tökéletesen mozgásképtelenek.
További okai lehetnek még a hormonális problémák, illetve az ivarcsatorna-fertőzés, ami a férfi meddőség leggyakoribb oka.