Egy emberként horkant fel az ország, miután a borába fagyállót tevő Vajtai Pált gyilkosságért hét évre ítélték, mert a mérgezett italból nyakaló tolvaj meghalt.
– „Ékes példája a magyar igazság(?)szolgáltatásnak, hogyan lesz áldozatból vádlott.” „A magyar igazságszolgáltatás évek óta semmit nem ér” – csak néhány, a Bors cikkére érkezett kommentárok közül. De vajon mit gondol erről maga az érintett?
– Ügyfelem aludt egyet az ítéletre, de még most sem hiszi el, hogy hét évet kapott. Reménykedik benne, hogy másodfokon megváltozik a tényállás és a minősítés, és felfüggesztett börtönt kap – tudtuk meg dr. Molnár Ivántól, a borosgazda ügyvédjétől. Több kommentelő is megjegyzi: egyáltalán miért számít bűncselekménynek, ha valaki mérget tesz a saját borába?
– Ez persze önmagában nem büntetendő, csak az, hogy milyen szándékkal tette. Ő maga vallotta be, hogy ezzel kárt akart tenni a tolvajokban – feleli a jogász. Éppen ezért van, aki úgy véli: ha a gazda nem vallja be tettét, akkor eljárás sem indul ellene. A bírói ítélet is kiemelte Vajtai ellentmondásos vallomásait. Többek között ezért is született az ügyészi indítványnál is súlyosabb döntés és kapott öt év helyett hetet emberölésért. Molnár szerint az ítélet a társadalom igazságérzetével is szembement.
A bírói tanácsot vezető Szegedi Gyöngyvérnek nem ez az első ilyen ügye. Ő hozott döntést a szigetszentmiklósi gyermekeiket kínzó szülők ügyében. A vádban elképesztő kínzások – verés, fekáliaetetés, szexuális bántalmazás – szerepeltek. Végül kiskorú veszélyeztetése miatt két évet kaptak a szülők, amit az előzetesben addigra letöltöttek, így szabadon távozhattak.
Szintén Szegedi hozott ítéletet az ötéves fiát fakanállal és szíjjal agyonverő dunaharaszti apa ügyében. 2012-ben a vádban szereplő emberölést, halált okozó súlyos testi sértésre enyhítette. H. Gábor öt évet kapott.