Egy nonprofit szervezet kutyakísérletei olyan sikeresnek bizonyultak, hogy megkapták az engedélyt, hogy hivatalosan is tesztelhessék négylábúikat a rákbetegség megelőzésében.
A Medical Detection Dogs nevű alapítvány 2008 óta kísérletezik: vajon egy kutya képes lehet-e kizárólag szagok alapján észlelni, hogy valaki rákbeteg. A szervezetük speciálisan kiképzett négylábúakkal remek eredményeket ért el, a vizsgált esetek 93%-ában sikeresen azonosították a vizelet szagából a korai stádiumú prosztatarákot, így most a a brit Milton Keynes kórháza is megindítja saját kísérletét a szervezettel összedolgozva.
A kutyák használata kiváltaná az úgynevezett PSA-tesztet, ami sokszor fals pozitív eredményt hoz, nem beszélve arról, hogy a vizsgált személynek a biopszia során egy sokszor fájdalmas procedúráján is át kell esnie.
– Az évek során rengeteg történetet hallottunk arról, hogy a kutyák képesek azonosítani a rákbetegséget szag alapján. A kutyákkal végzett kísérletek azt mutatják, hogy ebben van ráció, és több olyan írást is találni, melyben az áll, hogy a rákbeteg vizeletében felszabaduló molekulák eltérő illatanyagot bocsátanak ki. Ha élesben is működik a módszer, ez forradalmasíthatja a betegség tanulmányozását is. – idézi a brit Metro Iqbal Anjum urológust.
A Medical Detection Dogs-ot Dr. Claire Guest egyébként azután hívta életre, hogy állítólag kutyája, Daisy volt az, aki állítólag folyamatosan piszkálgatta a melleit, és így ment el rákszűrésre, amikor is kiderült, hogy mellében jóindulata daganat van.