Eddig csak elismeréssel szóltak a külföldi kritikusok Cannes egyetlen magyar versenyfilmjéről, a Saul fiáról. Nemes Jeles László első nagyjátékfimje nem a megszokott megközelítéssel nyúl a holokauszthoz.
Perceken át állva tapsolták a Saul fiának alkotóit a cannes-i fesztiválpalota 2300 férőhelyes Lumière-nagytermének nézői. Az egyetlen magyar versenyfilm telt ház előtt aratott ekkora sikert. Nem csak a versenyprogram egyetlen magyar alkotása, de az egyetlen kelet-európai és az egyetlen első film is. Nemes Jeles László rendező alkotása 18 művel verseng az Arany Pálmáért.
Az auschwitzi haláltáborban játszódó magyar filmről eddig minden tudósítás kiemelte a renkdívüli erős hangulatát. Mintha a nézők is ott lennének Saullal a pokol kellős közepén, olyan félelmetesen érezhető a tábor valósága. A történet szerint Saul a kisfiát látja meg az egyik holttestben. Onnantól nem akar mást, csak hogy tisztességesen eltemesse. Erdély Mátyás operatőr kamerája végig ott van Saul, azaz Röhrig Géza színész nyomában.
A kritikusok tetszését eddig Colin Farrell, Rachel Weisz és Léa Seydoux fekete-komédiája, a The Lobster, és a japán Our Little Sister is elnyerte, de a Saul fiát a pontozások alapján még ennél is jobban szerették. Május 24-ig azonban várni kell az eredményre, akkor lesz a záróünnepség, akkor adják át az Arany Pálmát is.
Az már önmagában óriási teljesítmény, hogy egy magyar rendező már az első filmjével ezért a tekintélyes díjért tud versenyezni. Az elmúlt húsz évben is csak Tarr Béla és Mundruczó Kornél filmjeit válogatták a versenyprogramba. A magyar mozikban június 11-től látható a Saul fia.
Posted by Festival de Cannes - Page Officielle on 2015. május 15.