Aktuális

Vörös nyakkendője miatt vesztett Orbán 2006-ban?

Bors

Létrehozva: 2015.05.31.

Egy kutatás szerint agressziót sugároz az a politikus, aki vörös nyakkendőt visel. Orbán is emiatt bukhatta a 2006-os televíziós vitáját, majd a választásokat.

A brit Durham Egyetem ötven nő és ötven férfi részvételével készített kutatást a különböző színű ruhadarabok pszichológiai hatásairól. A kutatás megállapította, hogy a vörös ruhadarabok dühöt, agressziót és dominanciára való törekvést sugalmaznak.

Ez egy hatalomra törő, tettrekészséget sugárzó politikus esetében akár jól is jöhetne, de a példák mást mutatnak.

A brit Munkáspárt miniszterelnök-jelöltje, Ed Miliband ugyanis választási kampánya során szinte végig élénkvörös nyakkendőt viselt. Igaz, elsôsorban azért, mert a piros szín persze hagyományosan a baloldali pártok szimbóluma. Nem jött be: Miliband elbukta a választást a konzervatív David Cameronnal szemben, aki jellemzően lila vagy kék nyakkendőket hord.

Magyarországon is szívesen viselnek vörös nyakkendőt a baloldali politikusok. A 2010-es és a 2014-es választási kampányban a baloldal kormányfő-jelöltje, Mesterházy Attila hordta, de szívesen jelent meg kék vagy világoskék nyakkendőben is. Igaz, így is kikapott végül.

Egy politikus viszont 2006 óta nem hajlandó piros nyakkendőt hordani. Ő Orbán Viktor miniszterelnök, aki utoljára Gyurcsány Ferenc volt kormányfővel folytatott televíziós vitájában viselt vörös színű kravátlit. Akkor Gyurcsány egy kék alapon fehér pöttyös nyakkendőt vett föl. Utólag a közvélemény-kutatások azt igazolták, hogy a nézők szemében Gyurcsány nyerte a vitát. Orbán el is bukta a 2006-os parlamenti választást.

Ezután már leggyakrabban kék vagy – igazodva pártja, a Fidesz alapszínéhez – narancssárga nyakkendőben jelent meg. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek