Emberi mozgásra képes robotlábat alkottak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem robotika laborjában.
Ma (pénteken) egy tudományos konferencián ismertetik az egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának legújabb kutatási eredményeit, ennek kapcsán a Bors bepillantást nyerhetett a robotika laborban történő fejlesztésekbe is. Az egyik legnagyobb sikert az „EE” névre keresztelt robotláb aratta, amelyet többek között már egy japán kiállításon is bemutatták.
– Két akkori hallgatónk, Veres József és Tar Ákos azzal az ötlettel állt elő, hogy fejlesszünk ki egy robotlábat. Végül több verzió is készült, ez a legújabb fejlesztés. A cél az volt, hogy a robot képes legyen utánozni az emberi mozgást. Józsefnek és Ákosnak azóta már saját cége van, fejlesztéseik iránt pedig világcégek is érdeklődnek – mondja Koller Miklós egyetemi adjunktus. A robotláb egyébként egy ablaktörlő motorjából lett kifejlesztve, ez is szép példáját mutatja a magyaros leleménynek.
Mégsem ez a fiatalok legnagyobb sikere: egy nyomásérzékelő szenzoruk ugyanis a világon valóban egyedülálló. Ez is a robotláb fejlesztéséből született, merthogy szükség volt egy szenzorra a robot talpára. Ebből aztán egy olyan innováció jött létre, amit számtalan területen alkalmazhatnak. Például robotkézre helyezve a szenzor képessé teszi az eszközt arra, hogy úgy is megtartson egy poharat, hogy közben vizet töltenek bele. A világ legjelentősebb robotikai cégei érdeklődnek termékeik iránt.