Halat fogott, esővizet ivott, vagyis ismerte a túlélési technikákat. Ennek köszönheti, hogy megmenekült.
Hihetetlen kitartásról és élni akarásról tett tanúbizonyságot a 37 éves Louis Jordan. A férfi 35 láb hosszú vitorlásával vágott neki az Atlanti-óceánnak a dél-karolinai Cape Hatteras-ból, ám hajótörést szenvedett.
Január 23-án látták utoljára, majd hatvanhat nap nyílt vízi hánykolódást követően, a parttól mintegy 200 mérföldnyire, azaz 400 kilométerre egy német tankhajó talált rá a héten. A kimentett, s kivizsgálásra a norfolki kórházba szállított férfi nyers halon és esővízen élte túl a bő két hónapos kalandot, melyet mindössze egy vállsérüléssel megúszott.
Rakonczay Gábor hatszoros óceánátkelő hajós, aki másodmagával, Tűzhangya nevű hajójával rekordidő alatt szelte át az Atlanti-óceánt, azt mondja, egy ilyen helyzetben minden megváltozik, átértékelődik.
– Három nap alatt az ember számára megszűnik a hétköznapok rendszeressége, beszűkül a világ. Csak az előtte lévő kétméteres távolság létezik, s egyetlen feladata, hogy halat fogjon és ivóvízhez jusson a hajó oldalára kicsapódó párából vagy az esőből. Esőben egyébként nincs hiány arrafelé – meséli Rakonczay, aki 2008-ban járt ebben a térségben, s maga is megtapasztalta, milyen ítéletidő tombol arra a nyílt vízen.
– Az észak-Atlanti-óceán nyugati részén gyakori 10 Celsius-fokot egy óránkénti 50 kilométeres szél mellett már mínusznak érez az ember, miközben a felborult hajóján két vagy éppen tízméteresnél is nagyobb hullámokkal kell megküzdenie. Igaz, ilyen körülmények között is lehet aludni, a szervezet, ha máshogy nem, mikroalvások formájában kiharcolja magának a pihenést – magyarázza a magyar hajós. Gábor egy francia, étel és ital nélkül, gumicsónakkal az Atlanti-óceánon átkelt orvost hoz fel példaként, aki így bizonyította be, hogy elszántsággal túlélhető a hajótörés.
– A kétkedő, negatív, pánikra hajlamos ember bármilyen jó fizikai adottságokkal is rendelkezik, nagy valószínűséggel nem él túl egy ilyen helyzetet, képtelen halat fogni, ha mégis sikerül neki, a gyomra nem bírja. Ha viszont a hajótörött csakis a túlélésre koncentrál és óráról órára, napról napra él, akkor van esélye az életben maradásra, mert idővel vagy partra sodródik, vagy megtalálja és kimenti egy arra járó hajó legénysége. Ráadásul Louis Jordan képzett és gyakorlott hajós, akitől nem idegen a tengeri közeg, így feltehetően túlélési technikákat is ismert az effajta vészhelyzetekre. Ám teljesítménye így is példaértékű – összegez Rakonczay Gábor.
A filmkészítők által mi magunk is bepillantást nyerhettünk, s ízelítőt kaphattunk a hajótöréssel járó magányból és kiszolgáltatottságból. A számkivetett című moziban Tom Hanks figurája röplabdából készít magának társat, majd tutajt eszkábálva próbál visszatalálni a civilizációba. A Minden odavanban Robert Redford küzd az elemekkel és a túlélésért a nyílt tengeren.