A Mobiltelefon Világkongresszus általában minden évben tartogat újdonságokat. Idén elmaradtak a forradalmi fejlesztések, de a fejlődés így is szédítő.
Az okostelefonok a mobilfizetés, hordható eszközök és a szolgáltatások területén törnek tovább előre – ez derül ki abból a beszámolóból, melyet a hwsw.hu készített a Mobiltelefon Világkongresszuson (MWC) idei rendezvényéről. Az 5G hálózatokat ugyan minden szereplő felvette a kommunikációs panelek közé, a technológiától azonban még mindig fél évtized választ el minket.
Okostelefon után itt az okosóra
Egyetlen gyártó kínálatából sem hiányozhatnak a viselhető készülékek, bár egyik ilyen eszköznél sem sikerült pontosan meghatározni, hogy végül is mi a rendeltetése ezeknek a modelleknek. Leginkább pulzusmérésre, fitneszértesítésekre használhatóak, mobilhálózati kapcsolatra viszont alkalmatlan, 3G-képes eszközök. A terület legjelentősebb új belépője a Huawei vállalat első okosórája, aminek kerek kijelzője nem sokkal kisebb, mint a riválisoké. A kisebb ház, kecses dizájn és vékonyabb szíj talán a hölgyek számára is vonzóvá teheti az eszközt. Szoftver terén viszont nincs előrelépés, Android Weart futtat ez a modell is.
Pénztárca helyett mobil csúcsmodell
A Samsung okostelefonokra kifejlesztett mobilfizetési megoldása, a Samsung Pay volt a kongresszus egyik legfontosabb bejelentése. A rendkívül ígéretes Magnetic Secure Transmission (MST) technológiára épülő fejlesztés majdnem minden mágnescsík-leolvasós terminállal kompatibilissé teszi az okostelefonokat. A Samsung nem titkolt célja, hogy az MST-vel az elavultnak számító terminálok leváltása nélkül is elérhetővé teszik a kártyás fizetést Amerika minden államában. Hátránya viszont, hogy első körben egyelőre csak a csúcsmodelleket megvásárlók vehetik igénybe ezt a szolgáltatást.
Mindig van feljebb
Mi jön a 4G után? Természetesen az 5G, aminek a technológiáját egyelőre még csak prototípus fázisban tesztelgetik a legnagyobb gyártók fejlesztő mérnökei. Az új szabvány sokkal több lehetőséget hordoz magában a mobilhálózatok letöltési sebességének felgyorsításánál. A Huawei vezérigazgatója, Ken Hu szerint az 5G elengedhetetlen lesz olyan, rendkívül gyors visszajelzéseket igénylő eszközök számára, mint például az okos-, illetve önvezető autók.