A tél beköszöntével megnőtt a szén-monoxid-mérgezések száma. Ennek hatására több vészjelzőt vásárolnak, de kiderült, ezeknek többsége használhatatlan.
A rossz riasztókészülékek miatt fokozottan életveszélyben vannak azok, akik a hibás kütyükkel védekeznek. A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, mivel jelenlétét emberi érzékszervekkel nem lehet felismerni, néma gyilkosnak is nevezik. A borospincében keletkező és a tér alacsony szintjén összegyűlő szén-dioxiddal szemben ez a levegővel könnyen keveredik. Belélegezve rosszullétet, fejfájást, nagyobb mennyiségben halált okoz.
Sajnos mire a mérgezés ténye tudatosul bennünk, gyakran már késő. A rosszul bekötött fűtőberendezések vagy a rosszul szelelő kémények a leggyakoribb okozói a szén-monoxid felgyülemlésének. A szén-monoxid- vészjelzőnek a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetnie. Nemrégiben szakemberek vizsgálták a kereskedelmi forgalomban kapható riasztók megbízhatóságát. Tizenegy készülékből a fele egyáltalán nem felelt meg az elvárásoknak, harminc százaléka csak részben, és csak húsz százalék működött hibátlanul. A vizsgálat eredményéről és a következtetésekről Stieber József vizsgálómérnök nyilatkozott a Borsnak.
– Volt olyan készülék, amelyik egyáltalán nem jelzett, és olyan is, amelyik az elvártnál csak sokkal később. A 3-4000 forintosokkal kapcsolatban csak negatív tapasztalatunk volt. A jó minőségű jelző ára tízezer forint fölött kezdődött. Fontos tudni, hogy a tesztgomb csak a hangjelző működését ellenőrzi. A készülékekben fáradó alkatrészek vannak, ezért, ha tudatosan megterheljük szén-monoxiddal, például kipufogóhoz tartjuk, akkor tönkre is megy.
– Az élettartamuk 3-5 év, a 7 év garanciát kevés éri el. A működésüket kétévenként szakemberrel kell megvizsgáltatni. Ez kétezer forintba kerül. A magyar termékeknél az elhasználódott alkatrészt ki tudják cserélni, a külföldinél nem. Ha ilyen készüléket szeretnénk vásárolni, ne tömegcikk-forgalmazókat, hanem épületgépész szakáruházat keressünk fel! A terméken legyen magyar nyelvű felirat, szabványszám és legalább ötéves garancia! A készüléket 150-170 centiméter magasan és a tűzhelytől csaknem másfél méter távolságra szereljük fel! Ha szénmonoxid-felgyülemlést jelez, azonnal szellőztessünk, zárjuk el a készülékeket, és csak akkor indítsuk újra, ha szakember megvizsgálta és erre engedélyt ad! – javasolta Stieber József.