Kímélik a pártkasszákat a magyar politikusok. A Bors felmérése szerint a parlamenti pártok nem adnak fizetést a vezetőiknek.
Korrupció nélkül is magas jövedelemhez juthat egy mai magyar politikus. Az országgyűlési képviselők alapfizetése havi bruttó 748 ezer forint, a frakcióvezetők pedig havi 1 millió 300 ezres bért kapnak adóforintjainkból. Bár a politikusok összesen „csak” havi kétmilliónyi állami bért vehetnek fel, a pártfizetések ebbe nem számítanak bele.
A Fidesz elnöke, Orbán Viktor miniszterelnökké választása előtt a pártvezetők közötti legmagasabb, havi 662 ezres fizetést kapott. 2010-ben azonban határozatlan időre felfüggesztették Orbán pártfizetését. Miniszterelnöki bére havi 1 millió 505 ezer forint.
Az MSZP előző elnöke, Mesterházy Attila kapott pártelnöki fizetést tavaly márciusig. Havi 282 ezret vihetett haza, frakcióvezetői-képviselői fizetése mellé. A Bors kérdésére az MSZP azt mondta: a tavaly nyáron megválasztott új pártelnök és frakcióvezető, Tóbiás József, illetve a szocialisták elnökségi tagjai fizetés nélkül, „társadalmi munkában” irányítják a pártot. Ugyanez a helyzet az összes parlamenti pártnál: a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az LMP is azt közölte, hogy egyik vezető politikus sem kap fizetést pártjától, kizárólag a szervezetek alkalmazottai.
Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint a jelenség mögött a pártok szűkös anyagi helyzete állhat. Tavaly három országos választás költségei terhelték őket. Az MSZP eladósodottsága például közismert: a hitellel terhelt Jókai utcai pártszékház eladásáról hallani.
Az adóhatóság vegzálásától is tartanak a pártok. Lövétei István alkotmányjogász szerint a spórolás mellett ezért sem szeretnek bejelentett fizetést adni a politikusoknak.