Tizenöt évesen érkezett Magyarországra Dariush Rezai. A fiú Afganisztánban élt. Miután apját megölték, elhatározta, hogy elmenekül.
Dariush tizenkét esztendős volt, amikor édesapját fegyveresek megölték. A fiú nem akart apja sorsára jutni, ezért nehéz döntést hozott, és nekivágott a nagyvilágnak. Életének erről a szakaszáról az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) menekültügyi honlapján számolt be.
– Most elmesélem a történetemet, de aztán nem akarok visszanézni többé. A jövőmre akarok koncentrálni – kezdte a fiatalember, aki most már szinte tökéletesen beszéli a magyar nyelvet. A jelenleg húszéves srác utazása sajnos tipikus történet: apja halála után Dariush és az édesanyja embercsempészek segítségével menekült Afganisztánból Iránba. Teheránban találtak új otthonra, azonban a jövő ott sem tartogatott túl sok jót számukra. Napi 16 órát dolgoztak egy helyi cipőgyárban, így gyűjtötték össze a pénzt, hogy az embercsempész csapatot megfizessék, és Dariush útnak induljon ismét.
– Mindennap bánod, hogy elindultál. Teljesen ki vagy szolgáltatva a csempészeknek, akármit tehetnek veled – idézte fel a veszélyes utazást. Újra és újra megkérdezte magától: vajon jól tette-e, hogy nekivágott. Hat hónapja kóborolt a világban, amikor Magyarországon az odüsszeuszi tortúra egyszercsak véget ért: a magyar rendőrök tiltott határátlépésen kapták.
A bicskei befogadóállomásra szállították, majd a kísérő nélküli kiskorú menekülteket befogadó fóti gyermekotthon lakója lett. Ezekben a napokban fog kiderülni, hogy maradhat-e továbbra is menekültként Magyarországon.
Dariush az elmúlt években megtanult magyarul és leérettségizett. A későbbiekben az idegenforgalomban szeretne elhelyezkedni: jelenleg menekült és menedékkérő társainak tolmácsol, és Budapesten idegenvezetősködik. Néha pedig gitárjával is fellép Fóton az ott élő gyerekek előtt.
– Sosem adtam fel. Megteszek mindent, ami tőlem telik, hogy a dolgok rendben menjenek. Mindig is megtettem – szögezte le Dariush.
Magyarországon évente átlagosan 200, kísérő nélküli kiskorú kér menedéket. Ezek a gyerekek egyedül utaznak, sokszor háborús övezetekből útnak indulva. Néhányan közülük egyedül menekülnek el a hazájukból, másokat a családjuk küld külföldre, hogy ott biztonságra találjanak.