Díjmentesen végtörleszthetik adósságukat a devizahitelesek a forintosítás utáni 150 napban, ha nem lesznek elégedettek átszámolt részletükkel.
A szakmai fórumok szerint ugyanakkor a régi devizahitelesekért nem lesz nagy harc, mert a hitelek kiváltása sem a bankoknak, sem az ügyfeleknek nem jelent nagy „üzletet”. Az elszámolások miatt ugyanis eleve alacsonyabb lesz a hitelek zömének a kamata, mint a bankok által reális – piaci – kamatszint. Az automatikus forintosításról szóló törvényjavaslat tehát úgy lett megalkotva, hogy aligha lesz öldöklő verseny jövő nyáron a devizahitelesek széles tömegéért, a hitelközvetítőket pedig egy korlátozással ki is zárják mindebből.
Lássuk, hogyan is alakulhat majd a menetrend!
Január 1-jétől az új, rögzített árfolyam alapján esedékesek a törlesztőrészletek. Vagyis: svájci frank 256,47 Ft, euró 308,97 Ft, japán jen 2,163 forintos árfolyam
Március és áprilisban kapják meg az ügyfelek a tájékoztatást az elszámolásokról és a forintosításról.
Ezt követően egy hónapjuk, illetve pontosan 30 napjuk lesz az ügyfeleknek jelezni, hogy devizában szeretnének maradni.
Amennyiben ez nem felel meg számukra, február 1-jei – fontos, hogy visszamenőleges – hatállyal forintosítják a jelzáloghitelüket.
A szerződés az értesítés kézhezvételét követő 31. napon, azaz legkésőbb május 31-éig módosul.
A február 1. óta – a még vissza nem állt kamat miatt – fizetett többlet-törlesztőrészletet a banknak át kell utalnia.
Az új törlesztőrészletet az első alkalommal májusban kell majd fizetni.
Tudni kell, hogy a szerződések a forintosítás révén változatlanok maradnak.
Amennyiben megtörtént a forintosítás, de nem elégedett az ügyfél, ingyen felmondhatja a hitelét a szerződésmódosulást követő 60 napon belül.