A RTL Klubon hamarosan rendelô Dr. Tóth Tamás boldog házasságban él feleségével és két lányával, imádja a dzsesszzenét, zongorázik, és azért küzd, hogy emberek százezreit lefogyassza.
- Ön szerint a lakosság 60 százaléka elhízott. Tényleg ennyire súlyos a helyzet?
- Sajnos igen. Járványszintű az elhízottság. Most már több mint tíz éve foglalkozom a táplálkozási zavarokkal küzdő emberekkel. Korábban erre nem fordítottak kellő figyelmet. Most már lényegesen jobb a helyzet.
- Az RTL Klubon hamarosan indul a műsora, a Dr. Tóth. Ott is nagy hangsúlyt kap a táplálkozás, vagy inkább az általános orvosi kérdésekkel foglalkoznak majd?
- A nőgyógyászattól a fül-orr-gégészetig minden lesz benne, de oly mértékben hangsúlyos a táplálkozás, a dietetika és az ezzel összefüggő betegségek, hogy akarva-akaratlanul is nagyon sokszor bonyolódunk bele a táplálkozásba. Mondok egy példát: épp a minap beszélgettünk kollégákkal a szívinfarktusról és az utána következő rehabilitációról. A megbeszélés 40 százaléka viszont így is a táplálkozásról szólt mindkét esetben.
- Fontos szempontként említette, hogy a gyermekek táplálkozás tekintetében mit tanulnak el a szüleiktől. Ön gyermekkorában mit tanult el?
- Nekem tulajdonképpen szerencsém volt, mert mi rituálisan reggeliztünk. Sokan a vacsorára hivatkoznak mint fontos közös étkezésre. Nálunk a reggeli volt az, amikor mindig együtt volt a család.
- Ez azért is fontos, mert a közös étkezés erősíti a családtagok közötti kötődést is?
- Igen, a táplálkozásnak mindig van egy szociális jelentősége. Ezért nehéz fogyókúrázni, diétázni. Ha lakatlan szigeten élnénk, mindenki karcsú lenne. Az ember nagy nehezen megfogja magának az ételt, de nem eszik annyit. Viszont ha jönnek a barátaink, vagy frusztrálódunk a munkahelyünkön, a közös étkezés rögtön átértékelődik. A reggeli ilyen szempontból alkalmas lenne a szociális célok szolgálatára, csak szervezés és idő kérdése az egész. Viszont valamilyen okból kikerült a fókuszból.
- A hétköznapokban is ugyanígy éli az életét?
- Abszolút, ma is így történt. Az újságíróknak mondtam a tájékoztató végén, hogy fogyasszanak bátran, és tőlem is megkérdezték, hogy mit eszem, mire visszakérdeztem: „Ilyenkor? Én már régen megreggeliztem.”
Súlyos a helyzet
A vezető halálokok közvetetten vagy közvetlenül összefüggésben vannak az elhízással vagy az étkezési zavarokkal. A felnőtt magyar lakosság 60 százaléka elhízott, és ebben nagy szerepe van annak, hogy az emberek rosszul táplálkoznak. A felnőttkori egészségi állapot miatt pedig a gyermekkori táplálkozási szokások is felelősek lehetnek. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége széleskörű kutatást végzett a 4–10 éves gyerekek táplálkozási szokásairól, és megdöbbentő eredményre jutottak: a gyerekek nagy része reggeli nélkül vág neki a napnak.