Az egri várban adott interjút a Borsnak Günhan Börekci professzor, a Szulejmán sorozat történelmi szakértője. Ide egy konferenciára érkezett, hogy előadást tartson arról a naplóról, amit egy török katona vezetett az egri ostrom idején. Az iratra nemrég egy levéltárban bukkant rá.
- Az isztambuli egyetemen tanít, a XVI–XVII. századi oszmán történelem a szakterülete. Hogyan bukkant rá az egri vár második ostroma idején készült naplóra?
- A levéltár katalógusában csak annyi szerepelt: feljegyzések III. Mehmet korából. Meglepődtem, hogy naplószerűen van leírva a hadjárat mind a száznyolcvanhat napja. Abból a korból ez a legrészletesebb leírás. Napi bontásban szerepel benne, mi történt a szultánnal, a katonákkal, miközben Isztambulból közel ezer kilométert tettek meg.
- Milyen érdekességekről tudósít a napló?
- A törökök táborában például megjelennek tolvajok, cigány zenészek. A nagy Szulejmán után harminc évvel a padisah személyesen vezette a hadjáratokat. Az emberek kiálltak az utcára, hogy lássanak egy igazi szultánt.
-Míg a magyarok számára szomorú időszak a török megszállás, addig a törökök úgy emlékeznek: a „testvéreikkel” éltek itt együtt. Mi az igazság?
-Magyarország mindig fontos volt a törökök számára. Például itt halt meg a legjelentősebb uralkodónk, Szulejmán. A török emberek tudatában nincsenek azok az atrocitások, amik a magyar lakosságot érték.
- Hogyan csöppent bele a Szulejmán sorozatba?
- A 32. résztől kértek fel, százhét részen dolgoztam. A feladatom az volt, hogy ellenőrizzem, történelmileg hiteles-e a forgatókönyv. Segítettem a díszletek korhű elrendezésében, és a színészek is fordulhattak hozzám kérdésekkel.
- Mi volt a legmeglepőbb kérdés?
- Például az egyik pasa annyira hűen akarta bemutatni a karakterét, hogy még azt is megkérdezte, jobb vagy bal kézzel emelje-e fel a kardját.
- Mi lehet a sorozat elsöprő sikerének a titka?
- Talán az, hogy bemutatja a szeráj belső életét, a mindennapok problémáit, és hogy valóságos, életszerű szituációkat dolgoz fel. Az emberek beleláthatnak az uralkodó család belső ügyeibe, intrikáiba. Úgy tudom, ötven országban vetítik a sorozatot.
- Ön megnézi?
- Kötelező volt megnéznem, mielőtt adásba került, hogy még az utolsó pillanatban is kiszűrhessük a hibákat. Aztán persze megnézem azt is, hogy mit vetítenek.
- Jól tudom, hogy a sorozat elindított egy turizmust Szulejmán hadjára-tainak útvonalán?
- Igen, és ebben fontos szerepet kaptak a magyar városok, például Eger és Pécs. Szeretnék én is a közös történelmi helyszínekre utakat szervezni, mert fontosnak tartom a török és magyar kapcsolat ápolását.