Vannak napok, amelyek beleégnek az emlékezetünkbe. Hogy mit csináltunk mondjuk múlt hét kedden, fogalmunk sincs, viszont a Bors felméréséből kiderült: a New York-i ikertornyok elleni támadás napját mindenki vissza tudja idézni.
Pontosan 13 éve, 2001. szeptember 11-én átlagos nap elé néztünk. Elvittük a gyereket iskolába, munkába siettünk, délben ebédeltünk. Kora délután viszont megállt az idő. Az összeomló New York-i felhőkarcolók képe beleégett a retinánkba. A második gép becsapódását már élőben közvetítették a televíziók.
Azt a napot nem felejtjük, s tesztünkből kiderült: nem csak a pusztító terrortámadás, hanem az is rögzült, mit csináltunk éppen azon a kora délutánon. Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus arra is választ adott, miért tudunk mindent arról a bizonyos napról:
– Az emberekben a döbbenet és egy esetleges világháború kitörésének félelme erősítette a bevésődést. Sokakban megfogalmazódott akkor a gondolat: vajon hogy hat ez majd rám? Minél fontosabb egy esemény, annál jobban rögzülnek a körülmények.