Magyarországon a hatóságok egyelőre semmilyen biztonsági intézkedést nem terveznek, noha egyre több európai országban ápolnak ebolás beteget. Bár a legutóbbi német férfiról kiderült, hogy más kórokozó támadta meg, a Bild am Sonntag szerint hamarosan egy ebolával fertőzött nő érkezhet Németországba.
A mostani nyugat-afrikai ebolajárvány a vírus 1976-os azonosítása óta a legsúlyosabb a megbetegedések és az áldozatok számát tekintve. Az ebola először Guineában bukkant fel még februárban, ahonnan hónapok alatt továbbterjedt Libériába és Sierra Leonéba, illetve egy esetet regisztráltak a legnépesebb afrikai államban, Nigériában is. Eddig közel kétezren betegedtek meg, és a fertőzöttek több mint fele meg is halt.
ÁNTSZ: most ne, a szakértő éppen pihen
Bár a pánikkeltésnek senki nem lehet híve, az talán lépésekre sarkallhatja az egészségügyi szerveket, hogy immár egyre több európai országban bukkan fel a vírus. Ám a magyar hatóságok egyelőre nem látnak okot arra, hogy bármilyen biztonsági intézkedést tegyenek.
Szerettük volna megszólaltatni dr. Kis Zoltánt, az Országos Epidemiológiai Központ Légúti Vírus Osztályának vezetőjét, ám csak az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) sajtóosztályának munkatársát értük el, aki közölte: nincs egészségügyi veszélyhelyzet Magyarországon, ráadásul vasárnap lévén ők nem dolgoznak, így dr. Kis Zoltánt munkanapon keressük. Majd kissé cinikusan annyit kérdezett: tudunk-e arról, hogy Magyarországon bárki megfertőződött ebolával? Ha nem, a külföldi megbetegedések nem rájuk tartoznak.
Hardy Mihályt, a Budapest Airport vállalati és közkapcsolati igazgatóját arról kérdeztük, terveznek-e bármilyen korlátozást, ellenőrzést annak érdekében, hogy már a repülőtéren kiszűrhetők legyenek az esetleges ebolával fertőzöttek.
Hőkamera van, de nem használják
- Mi önhatalmúlag nem dönthetünk erről, csakis a magyar egészségügyi hatóság elrendelése után – mondta Hardy Mihály, aki emlékeztetett rá, hogy Afrikába közvetlen járat csak Tunéziába és Egyiptomba van, ráadásul Nyugat–Afrika nem tipikus turisztikai célpont a magyarok körében.
– A madárinfluenza idején felállított hőkamerákat is az ÁNTSZ járványügyi főosztálya biztosította, arról sem mi döntöttünk. Most csak egyes eseteket találtak Nyugat-Európában – tette hozzá az igazgató.
Nem mellékesen, az Ebola-vírus ellen jelenleg még nincs gyógyszer.
Kronológia
2013. december 6. Egy kétéves kisfiú volt a mostani ebolajárvány első áldozata.
A The New York Times szerint a gyerek Guinea délkeleti részén, Guéckédou nevű kis faluban élt. A kisfiú anyja egy héttel később halt meg, hároméves nővére pár nappal ezután. A nagyanyjuk sem élte túl a betegséget.
2014. február Az elôször Guineában felbukkant járvány hónapok alatt több száz áldozatot követelve továbbterjedt Libériába és Sierra Leonéba, illetve egy esetet regisztráltak nemrég a legnépesebb afrikai államban, Nigériában is.
2014. augusztus 5. Kísérleti gyógyszer menthette meg két amerikai életét, akik Libériában fertőződtek meg és ott kapták a kezelést is. A szert egy kis kaliforniai cég fejlesztette ki, és majmokon már tesztelte korábban.
2014. augusztus 6. Tünetei még nincsenek, de elkülönítését önként kérte és vállalta egy Nyugat-Afrikából hazaérkezett brit állampolgár. Csak a későbbi vizsgálatok dönthetik el, hogy valóban ebolával fertőződött-e.
2014. augusztus 7. Miguel Pajares Martín, az első fertőzőtt európai. A spanyol férfival utazott Juliana Bohi is, aki ugyanabban a libériai kórházban dolgozott, mint Martín. Az ő esetében azonban még nem igazolódott, hogy megfertőzte-e az Ebola-vírus.
2014. augusztus 8. A görög egészségügyi minisztérium múlt pénteken közölte, hogy egy Nigériából nemrég hazatért, ebolagyanús görög beteget vizsgálnak egy athéni kórházban.
2014. augusztus 10. A Bild vasárnapi kiadása szerint egy ebolával fertőzött beteg érkezhet kezelésre Németországba. Vasárnap délután pedig Bukarestben jelentették be: egy ebolagyanús férfit kezelnek.
SPANYOLNÁTHA
Az influenza A vírusának első és egyúttal legpusztítóbb világméretű járványát jegyezhették fel 1918–19-ben, amely a Föld teljes lakosságának mintegy húsz-negyven százalékát megbetegítette. Már 1918-ban több áldozatot követelt, mint az egész első világháború. Két év alatt több mint ötvenmillió ember halt meg a járványban.
PESTIS
Európában az első nagy pestisjárvány Kr. u. 540 után dúlt, miután a globális éghajlatváltozás miatt a pestisbaktériummal fertőzött rágcsálók Kelet-Afrikából északra vándoroltak. A járvány a XIV. században ismét kitört Európában, kisebb-nagyobb hulláma még a XVII. században is pusztított. A lakosság egyharmada, fele halt meg.
KOLERA
Az ázsiai kolera pusztításait már Kr. e. 400-ban feljegyezték. Indiából 1829-ben jött át először Európába: 1831-ben egész Oroszország, Svédország fertőzôdött, majd augusztusban Ausztria és Magyarország került sorra. A legutóbbi nagy járvány 1991-ben volt Peruban és Latin-Amerika néhány területén.
Tegye!
Mindig szappannal mossunk kezet!
Főzzük meg rendesen ételeinket!
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha fejfájás, láz, hasmenés, hányás kínoz, a szemünk bevörösödik és vörös kiütések jelennek meg a testünkön!
Beszéljen az eboláról mindenkinek, akivel találkozik, hogy képben legyen!
Hívja a telefonos információs vonalat, ha kérdése van!
Ne tegye!
Ha valakin az ebola tüneteit észleli vagy annak ismerőse a betegségben halt meg, ne érintkezzen vele semmilyen formában!
Ha valaki ebolában vesztette életét, semmilyen tárgyhoz ne nyúljon, amivel ô érintkezett!
Ha valakin az ebola tüneteit látja, ne érintkezzen a nyálával, hányásával, vérével, vizeletével!
Ne érintkezzen majmokkal, csimpánzokkal vagy más emberszabásúakkal!
Ne egye afrikai vadállatok húsát!
Ne egyen olyan gyümölcsöt-zöldséget, amivel denevér is érintkezhetett!