Azonosították azt a gént, amely segíti a gyíkok elvesztett farkának újranövését, és felfedezték, mindez hogyan „ültethető” át az emberi sejtekbe. Így a jövőben akár elvesztett végtagot „növeszthet ki újra” az ember.
Borzalmas, ha az ember elveszti valamelyik végtagját. A tudósok erre a problémára is igyekeznek megoldást találni – méghozzá a gyíkok segítségével.
Nekik ugyanis különleges képességük, hogy a farkukat el tudják választani a testüktől, ami segíthet nekik abban, hogy megmeneküljenek a ragadozóktól. A vergődő farok ugyanis elvonhatja támadójuk figyelmét, valamint farkuk nélkül könnyebben menekülnek és rejtőznek el.
És ez még nem minden: köztudott, hogy a gyíkok elvesztett farkukat is képesek újranöveszteni. A tudósok az Arizona Állami Egyetemen tanulmányozták ezen képességüket, méghozzá a zöld anole gyíkon – számolt be a Daily Mail. A zöld anole elterjedt amerikai gyíkfaj, hossza 5-8 centiméter.
– A regeneráció nem azonnali folyamat, a gyíkoknak több mint 60 napig tart kinöveszteni farkukat – mondta Elizabeth Hutchins kutató. A tudósok mindenesetre azonosították azt a gént, amely segíti ezt a folyamatot, azaz „bekapcsolja” a gyíkfarok regenerálódásának funkcióját. A feladat most az, hogy ezt a képességet átültessék az emberre.
– Követve a genetikai receptet, majd aztán azt újrahasznosítva az emberi sejtekben, elképzelhető, hogy porc, izom vagy akár gerincvelő is újranőhet a jövőben – mondta Kenro Kusumi professzor.
A szalamandra számára sem tragikus, ha elveszti egy-egy végtagját, ugyanis képes a lábának és farkának újranövesztésére. Egy mexikói szalamandrafaj, az axolotl kijavítja gerincsérülését, és még hiányzó agydarabkákat is pótolhat. A laposféreg is mestere saját szerveinek újjánövesztésében. Tudósoknak sikerült genetikailag úgy módosítaniuk néhány halemberiót, hogy azok lábakat növesztettek.