Magyarország területén is éltek dinoszauruszok, méghozzá törpenövésűek. Élethű makettje ma látható Tihanyban. A 70 millió évvel ezelőtt élt hüllő „mindössze” hétméteres, mivel feltehetően szigeten élt.
Világ körüli útján Bécsből jön a tihanyi Bakony–Balaton Geopark Levendula Ház Látogatóközpontjába a Magyarosaurus dacus elnevezésű törpedinoszaurusz mása. A mérethű rekonstrukció előzőleg Kanadában „vendégszerepelt”, és tőlünk az erdélyi Hátszeg Geoparkba viszik tovább.
A hetvenmillió évvel ezelőtt élt dinoszaurusz maradványaira báró Nopcsa Ferenc talált rá erdélyi családi birtokán a 20. század elején. A hüllő kis méretét a szakértők azzal magyarázzák, hogy ez a faj egy szigeten fejlődött ki és élt, korlátozott életfeltételek között.
A leletek alapján tudományos pontossággal – paleontológusok, geológusok és művészek segítségével – elkészített mű alkotója, Brian Cooley egy kanadai forgatócsoporttal dokumentumfilmet készít az utazásról, melynek végállomása a tervezett erdélyi Dinoszaurusz Múzeum.
Hazánkban az egyetlen eddig ismert dinoszauruszlelőhely Iharkúton, a Bakony–Balaton Geopark területén található, amelynek kutatását dr. Ősi Attila és kutatócsoportja vezeti.
– A 14. ásatási szezont kezdjük Iharkúton jövő héten az MTA „Lendület” Programja, illetve az Országos Tudományos Kutatási Alapprogram támogatásával – mondta el lapunknak a paleontológus . – Számításaink szerint 45–50 négyzetméternyi területet tárunk fel, de még több ezer négyzetméter van hátra.
A 85 millió éves lelőhely igen gazdag fosszíliákban, egy szezon alatt 600–700 maradvány kerül elő a kőzetekből. Legalább harminc gerinces csontjai koncentrálódtak egy helyen, így például halaké, kétéltűeké, krokodiloké, teknősöké, dinoszauruszoké és repülő hüllőké. A Magyarosaurus dacus nevű törpedinoszaurusz jelenlétére utaló fosszília itt még nem került elő.
Csak ma látható
A magyar dinoszaurusz szobrát a Bakony–Balaton Geopark keleti kapujában lehet megtekinteni, ahol ma délután 3 órától gyerekeknek szerveznek dinófoglalkozást, 5 órakor pedig dr. Ősi Attila, a hazai dinoszauruszkutatás nemzetközileg elismert szakembere tart előadást a történelmi és a mai Magyarország leleteiről és legújabb kutatási eredményeiről.