A Magyar Rezidens Szövetség azt javasolja: pénzért mindenki maga választhassa meg az orvosát. Ezzel a hálapénzt számolnák fel. A kórházak elviekben most is kérhetnek akár százezer forintot is az orvosválasztásért, de ez senkinek nem éri meg.
Az orvosválasztás fizetőssé tételével harcolna a hálapénz ellen a Magyar Rezidens Szövetség. – Egy felmérésünk szerint az emberek egyrészt azért fizetnek hálapénzt, mert félnek, hogy nem kapnak jó ellátást, másrészt azért, hogy például orvost választhassanak – tudtuk meg dr. Dénes Tamástól, a szövetség elnökétől, akit Angliában értünk utol.
Ő még csak havonta egy hetet gyógyít a szigetországban, sok társa azonban már hosszabb időre elhagyta Magyarországot. – A több pénzért megy el annyi orvos, hogy hamarosan nem lesz, aki gyógyítson – hangsúlyozza. Kiemelte, hogy a gyakorlatban most is fizetni kell, ha másik orvoshoz vagy kórházba akarunk menni, csak mindez nem szabályozottan, hanem zsebbe történik.
A kórházak egyébként most is kérhetnének pénzt (legfeljebb százezer forintot) a betegtől, de a gyakorlatban ez nem valósul meg.
– Nem éri meg: a beteg által befizetett összeggel kevesebbet fizet a biztosító a kórháznak, tehát senki nem jut pluszpénzhez – mondja Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség leköszönt elnöke. Ő saját veszprémi kórházában már próbálkozott hasonlóval néhány éve: a szülő nők és a szülészek közti viszonyt rendezte egy háromoldalú szerződéssel, ami orvos, beteg és a kórház közt köttetett.
– Ebben pontosan rögzítve volt, hogy a szülésznek fizetett pénzért mi várható el. Az Egészségbiztosítási Felügyelet azonban megakadályozta ezt, mivel szerintük a kórház nem kérhet pénzt a szülés levezetéséért – tette hozzá.
Dénes Tamás és Rácz Jenő is hangsúlyozta a témával kapcsolatban tapasztalható álszentséget: miközben ugyanis mindenki tudja, hogy bizonyos esetekben fizetni „kell” az orvosnak, ha valaki tiszta vizet akar önteni a pohárba, rögtön falakba ütközik. Mindketten hangsúlyozták: a javaslat nem jelent fizetős egészségügyet.
S hogy mennyibe kerülhet a szabad orvosválasztás? Konkrét összegről senki nem akart nyilatkozni, de Rácz Jenő viszonyításképp elmondta: a veszprémi kórházban kötött szerződésekben 50–100 ezer forint közötti összegek szerepeltek.
Az egészségügyi államtitkárság későbbre ígért tájékoztatást a témában.