Egymillió-százezer forint jár vissza az OTP-től egy devizahitelesnek, miután a Kúria elutasította a bank felülvizsgálati kérelmét. Bán Tamás a hasraütésszerű kamatemelések miatt perelte a bankot.
Fizetnie kell az OTP-nek, ezt tartalmazza a Kúriának Bán Tamásék ügyében született döntése. A domaszéki devizahiteles azért perelte be a bankot, mert az OTP indoklás nélkül emelte a svájci frankos lakáshitele kamatát.
Az egyoldalú, indoklás nélküli kamatemeléseket a bíróságok eddig többféleképpen ítélték meg. Bán Tamás azért perelte be az OTP-t, mert a hitelük kamata a kezdeti 2,74 százalékról a 2008-as pénzügyi válság idején 5,74 százalékra ugrott. 2013-ig az OTP összesen tizenkétszer módosított a hitelkamaton, tizenegy esetben fölfelé. A miértekről a banktól kitérő válaszokat kaptak, ezért bírósághoz fordultak.
A pert első, majd másodfokon is megnyerték, a jogerős ítélet ellen az OTP a Kúriához fordult. A testület elutasította a pénzintézet keresetét. Kimondta: Bán Tamáséknak visszajár a korábban kimutatott egymillió-százezer forintos túlfizetés, valamint, hogy az egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességtelen. A Kúria azért utasította el a bank kérelmét, mert a Bánék által követelt összeg kisebb hárommillió forintnál, így a felülvizsgálatra nincs lehetőség.
A devizaalapú hitelek kamata az elmúlt években annak ellenére nőtt, hogy a svájci jegybank rekord alacsonyan tartja az alapkamatot. Számításaink szerint egy százalék kamatcsökkentés az adósnak annyit jelent, mintha 18 forinttal olcsóbb lenne a svájci frank.
A svájci jegybank a 2007-es 2,4 százalékról 2014-re nullára csökkentette a kamatait. A 2,4 százalékos változás pedig 43 forintos árfolyam-ingadozásnak felel meg. Ha úgy számolunk, hogy az adós kezdetben 43 ezer forintos törlesztőrészletet fizetett, akkor a havi 280 frankos törlesztés ma már 70 ezer forintot visz el. A kamatcsökkentés csaknem 17 százalékkal, 58 ezer forintra mérsékelné a havi fizetnivalót.
Az OTP Bank hivatalosan nem értesült a Kúriától a döntésről. „A médiában megjelent hír szerint is az állítólagos elutasításra formai okokból került sor, tehát a Kúria nem erősítette meg érdemben a jogerős döntést” – reagált megkeresésünkre az OTP Bank Médiakommunikáció. Ezzel együtt az adott ügyben fizetniük kell.