A méhek lelki szemeik előtt látják a hazavezető utat, mert afféle mentális térképet használnak repülés közben, mint a madarak vagy az emlősök – állítják a kutatók.
Az már ismert volt, hogy a méhek a nap segítségével tájékozódnak, ám a tudósok most újabb módszerekre bukkantak. Egy csapat méhet „zavartak ki” a kaptárból, és azt vették észre, hogy a döngicsélő állatkák tévesen értelmezték a nap pozícióját, ám hasonló sebességgel és pontossággal tértek vissza a kasba.
Ez arra utal, hogy mentális térképet használnak a tájékozódáshoz – publikálta eredményeit a PNAS folyóiratban a német kutatócsoport.
– Az emlősök folyamatosan építik a térképeket az agyukban az ismerős helyekről. Ez segít nekik felismerni tárgyakat, irányokat és távolságokat. Idáig az volt az általános tapasztalat, hogy a nagyon kis aggyal rendelkező rovarok nem képesek elvégezni egy ilyen nehéz feladatot – mondta Randolf Menzel professzor a berlini egyetem nemzetközi kutatócsoportjának vezetője.
A méhek agya természetesen nem olyan fejlett, mint az emlősöké, de a kutatók tanulmánya kimutatta, hogy ők is felismernek tárgyakat, például sövényeket, s más kisebb tájékozódási pontokat. – Bebizonyítottuk, hogy létezik egy megismerésen alapuló térkép a méhek navigációjához – tette hozzá a professzor.