Fertőzésektől tartanak annak a kaposvári társasháznak a lakói, amelyben egy középkorú férfi mumifikálódott holttestét találták meg vizeletesflakonok és fekália között. A lakást azóta sem pucolták ki, örököse nem volt, és sem az önkormányzat, sem az ÁNTSZ nem vállalja a takarítást.
Kétségbeesetten fordult a Borshoz Ila Judit, aki a bűzben úszó lakás közvetlen szomszédjában lakik. Mint arról beszámoltunk: a kaposvári lakásban egy mumifikálódott holttestet találtak, mellette több száz liter vizelet hevert flakonokban és több mázsa ürülék. A szomszédok sejtették, hogy baj van, korábban már hívták a rendőröket.
– Gyanítottam, hogy bent van a lakásban, szóltunk a rendőröknek, de azt mondták, amíg nem éreznek szagot, addig nem törik fel az ajtót, várjunk, hátha elutazott. Június elején a nagy melegben már kezdett terjengeni a bűz. A tűzoltók ekkor bemásztak az ablakon, és elrettentő látvány fogadta őket – mondta a szomszéd.
Az elhunyt S. Ede diplomás ember volt, angoltanárként és egy biztosítónál is dolgozott. Zárkózottan élt, édesanyja halála után összeroppant. Nem engedett be senkit a lakásába, és mindig úgy surrant be az ajtón, nehogy valaki belásson. A szomszédok közül többen segítették, ételt és ruhákat is adtak neki. A holttestét ugyan elvitték a lakásból, de az ajtót lepecsételték, és a fekáliát otthagyták.
– Nincs megoldás, senki sem akarja elvinni innen a székletet és a vizeletet. Az önkormányzat az ÁNTSZ-hez küldött minket, ott pedig azt mondták, mivel nem fertőzött az illető, az örököse takarítson. Az meg nincs. A társasháznak pedig nincs annyi pénze, hogy tisztába tegye a lakást.
Lapunk szintén érdeklődött az önkormányzatnál, ahol azt a választ kaptuk, hogy ez magántulajdonban lévő ház, és semmi közük hozzá. Ez közegészségügyi probléma, nekik nincs hatáskörük. A Somogy Megyei Kormányhivatal sajtóosztályán pedig közölték: mivel az érintett nem volt fertőző beteg, az egészségügyi hatóságnak fertőtlenítéssel összefüggő feladata nincs. Az elhalálozott maga után hagyott, műanyag flakonban és zacskóban lévő emberi váladékai abban az esetben jelenthetnének fertőzésveszélyt, ha valaki közvetlen kapcsolatba kerülne velük. Lezárt lakásban ez a lehetőség nem áll fenn.
A lakóknál viszont kezd betelni a pohár. Többen fontolgatják, hogy elköltöznek a házból, mert képtelenek egy fedél alatt élni vizelettel és fekáliával.